Despre Opera

Impresii dintr-o altă lume

Program 2023


Seriile:
Concertele de la Ateneu
Mari Orchestre ale lumii

Concertele de la miezul nopții

Duminică, 27 August

ora 19:30 – Sala Palatului 
Enescu: Rapsodia română în re major op.11 nr. 2
Dvořák: Concertul pentru violoncel și orchestră în si bemol minor op, 104, B 191
Rogalski: Trei dansuri românești
Strauss: Suita simfonică Der Rosenkavalier op. 59
Orchestra Filarmonicii George Enescu
dirijor: Cristian Măcelaru
violoncel: Gautier Capuçon

Luni, 28 August

ora 17:00 – Ateneul Român
Widmann: Con Brio
Widmann: Concertul nr. 2 pentru vioară și orchestră
Mendelssohn/Widmann: Andante din Sonata pentru clarinet și pian
Mendelssohn: Simfonia nr. 5 în re major/re minor, op.107, Reforma
Orchestra simfonică WDR Köln
dirijor: Jörg Widman
vioară: Karoline Widman

ora 20:00 – Sala Palatului
Giuseppe Verdi: 
Otello
Fabio Sartori (Otello), Anastasia Bartoli (Desdemona), Luca Salsi (Iago), Eleonora Filipponi (Emilia)
Orchestra și corul Maggio Musicale Fiorentino
dirijor: Zubin Mehta
proiecții video: Nona Ciobanu

Marți, 29 August

ora 17:00 – Ateneul Român
Dediu: Formido (premiera românească)
Mahler/Glanert: Selecțiuni din Knaben Wunderhorn 
Bartók: Suita Prințul cioplit în lemn, op 13
Orchestra simfonică WDR Köln
dirijor: Cristian Măcelaru
bariton: Matthias Goerne

ora 20:00 – Sala Palatului
Enescu: Preludiu la opera Oedipe
Mahler: Simfonia nr. 2 în Do minor, a Învierii
Orchestra și corul Maggio Musicale Fiorentino
dirijor: Zubin Mehta
soprană: Christiane Karg
mezzo-soprană: TBA

Miercuri, 30 August

ora 17:00 – Ateneul Român
Dessner: Concertul pentru doua piane
Ceaikovski: Simfonia nr. 5 în mi minor op. 64
Orchestra Filarmonică Cehă
dirijor: Manfred Honeck
pian: Katia LabèqueMarielle Labèque

ora 20:00 – Sala Palatului
Mahler:Simfonia nr. 9 în re major
London Symphony Orchestra
dirijor: Sir Simon Rattle

Joi, 31 August

ora 16:30 – Ateneul Român
Beethoven: Simfonia nr.1 în do major, op. 21
Dvořák: Fantezia Rusalka
Enescu: Vox Maris, op 31
Orchestra Filarmonică Cehă
Corul Filarmonicii George Enescu (m.c.: I.I. Prunner)
dirijor: Manfred Honeck
tenor: Cosmin Ifrim

ora 20:00 – Sala Palatului
Enescu:
Voix de la nature
Messiaen: Simfonia Turangalila
London Symphony Orchestra
dirijor: Sir Simon Rattle
pian: Peter Donohoe
unde Martenot: Cynthia Millar

Vineri, 1 Septembrie

ora 16:30 – Ateneul Român
György Ligeti: Concertul pentru pian si orchestra op. 5
György Ligeti:Concertulpentru corn și orchestră de cameră, Hamburg
György Ligeti: Concertul pentru violoncel și orchestră
György Ligeti: Concertul pentru vioară și orchestră
Ensemble Intercontemporain
dirijor: Mathias Pintscher

 

ora 19:30 – Sala Palatului
Enescu: Isis
Saint-Saëns: Concertul pentru vioară nr. 3 in si minor Op. 61
Saint-Saëns: Simfonia nr. 3 în do minor op. 78, cu orgă
Orchestre National du Capitole de Toulouse
dirijor:Christian Badea
vioară: Renaud Capuçon

 

ora 22:30 – Ateneul Român
Recital Olga Peretyatko și Marius Vlad Budoiu
în program: Lieduri de Gounod, Santoro, Pimenta, de Falla, Bizet, Puccini, Tosti, Mozart Schumann, Gershwin, Brahms, Schubert, Strauss, Böhm, Erwin, Stoltz, Rentazky, Sorozábal, Grever, Lehár, Verdi
pian: Matthias Samuil, Horia Haplea

Sâmbătă, 2 Septembrie

ora 16:30 – Ateneul Român
Mendelssohn: Concertul în re minor pt pian, vioară și orchestră de coarde MWV O4
Barber: Serenada pentru orchestră de coarde op. 1
Gurewitsch: TBA (primă audiție)
Britten: Simple Symphony
Orchestra de cameră Dogma
dirijor: Mikhail Gurewitsch
pian: Alexandra Segal 
vioară: Maria Marica 

ora 19:30 – Sala Palatului
Berlioz: Simfonia fantastică, op. 14
Berlioz: Lélio, ou Le retour à la vie, op. 14b
Orchestre National du Capitole de Toulouse
dirijor:
Josep Pons
(soliștii urmează a fi anunțați)

ora 22:30 – Ateneul Român
Mozart: Serenada nr. 10 în si bemol major pt suflători, K. 361/370a, Gran Partita
Ensemble Zefiro

dirijor: Alfredo Bernardini

Duminică, 3 Septembrie

ora 16:30 – Ateneul Român
Fauré: Suita Pelléas și Mélisande op. 80
Beethoven: Concertul nr. 4 în sol major pentru pian și orchestră op. 58
Brahms: Serenada nr. 1 în re major op. 11
Cameristi della Scala
dirijor: Wilson Hermanto
pian: Daniel Ciobanu

ora 19:30 – Sala Palatului
Țăranu: Cercar la nota
Grieg: Concertul în la minor pentru pian și orchestră op. 16
Prokofiev: Simfonia nr. 5 în si bemol major op. 100
Orchestra Română de Tineret
dirijor: Stefan Asbury
pian: Jan Lisiecki

ora 22:30 – Ateneul Român
Recital Fazıl Say
Debussy: 5 preludii din Caietul I (Nr. 4 – Les sons et les parfums tournent dans l’air du soir; Nr. 8 – La fille aux cheveux de lin; Nr. 10 – La cathédrale engloutie; Nr. 11 – La danse de Puck; Nr. 12 – Minstrels)
Debussy: Clair de lune
Say: TBA
Beethoven: Sonata nr. 23 în fa minor op. 57, Appassionata
Bach: Preludiu și fugă în la minor pentru orgă BWV 543 (tr. pian de Franz Liszt)

Luni, 4 Septembrie

ora 17:00 – Ateneul Român
Enescu: Aria și Scherzino pentru vioară și orchestră
R. Strauss: Romanță în fa major pentru violoncel și orchestră TrV 118
Ceaikovski:
Variațiuni pe o temă rococo pentru violoncel și orchestră op. 33
Mendelssohn: Simfonia nr. 3 în la minor op. 56,
Scoțiana
Cameristi della Scala
dirijor: Wilson Hermanto
violoncel: Daniel Müller-Schott
vioară: Ștefan Aprodu
pian: George Todică

ora 20:00 – Sala Palatului
Honegger: Pacific 231. Mișcare simfonică
Enescu:
Simfonia concertantă în si minor pentru violoncel și orchestră op. 8
Dvořák: Simfonia nr. 9 în mi minor op. 95,
Din lumea nouă
Tonhalle Zürich
dirijor: Paavo Järvi
violoncel: Andrei Ioniță

Marți, 5 Septembrie

ora 17:00 – Ateneul Român
Enescu:Suita nr. 1 în do major pentru orchestră op. 9 (selecțiuni)
Bruckner:Simfonia nr. 7 în mi major WAB 107
Gewandhaus Leipzig
dirijor:
Herbert Blomstedt

ora 20:00 – Sala Palatului
Bruckner: Simfonia nr. 9 în re minor WAB 109
Tonhalle Zürich
dirijor: Paavo Järvi

Miercuri, 6 Septembrie

ora 17:00 – Ateneul Român
Schubert: Simfonia nr. 5 în si bemol major D 485
Berwald: Amintiri despre Alpii norvegieni
Berwald: Simfonia nr. 3 în do major, Singulière
Gewandhaus Leipzig
dirijor: Herbert Blomstedt

ora 20:00 – Sala Palatului
Ceaikovski: Concertul în re major pentru vioară și orchestră op. 35
Mahler: Simfonia nr. 1 în re major
Orchestra Filarmonică din Israel
dirijor: Lahav Shani
vioară:
Gil Shaham

Joi, 7 Septembrie

ora 16:30 – Ateneul Român
Enescu: Simfonia de cameră op. 33 (aranjament)
Haydn: Concertul nr. 1 în do major pentru violoncel și orchestră Hob. VIIb:1
Weinberg: Simfonia de cameră nr. 4 pt orch de coarde, clarinet și trianglu op. 153
Șostakovici: Simfonia de cameră op. 73a (ar. Rudolf Barshai)
East-West Chamber Orchestra
dirijor: Rostislav Krimer
violoncel: Benjamin Kruithof

ora 19:30 – Sala Palatului
Enescu: Rapsodia română în la major op. 11 nr. 1
Prokofiev: Concertul nr. 2 în sol minor pentru pian și orchestră op. 16
Brahms: Simfonia nr. 1 în do minor op. 68
Orchestra Filarmonică din Israel
dirijor: Lahav Shani
pian:
Alexandre Kantorow

ora 22:30 – Ateneul Român
Programul nu s-a stabilit (colinde? cântări ușurele?)
Corul Madrigal

Vineri, 8 Septembrie

ora 16:30 – Ateneul Român
Ligeti: Ramificații pentru orchestră de coarde
Bartók: Concertul nr. 3 în mi major pentru pian și orchestră Sz. 119
Enescu: Octetul pentru coarde în do major op. 7 (ar. pt orchestră de coarde)
Orchestra de cameră Franz Liszt
pian: Pierre-Laurent Aimard

ora 19:30 – Sala Palatului
Ligeti: Concertul Românesc
Enescu/Țăranu: Capriciul Român pentru vioară și orchestră
Ceaikovski: Simfonia nr. 4 în fa minor op. 36
Orchestra Simfonică din Göteborg
dirijor: Gustavo Gimeno
vioară: Alena Baeva

ora 22:30 – Ateneul Român
R. Strauss: Suita Cavalerul Rozelor
Brahms:
Ophelia-Lieder WoO22
Saint-Saëns: 
Violons dans le soir
Respighi:
Arii și dansuri vechi, Suita a III-a
Piazzolla:
Anotimpurile de la Buenos Aires (selecție)
De Falla:
Introducción; Danza ritual del Fuego
Poulenc:
Hotel; Les Chemins de l’amour
Gershwin:
Summertime; By Strauss
Recital Platforma K+K Vienna & Valentina Năforniță

Sâmbătă, 9 Septembrie

ora 16:30 – Ateneul Român
Recital Kirill Gerstein
Chopin: Poloneza – Fantezie în la bemol major op. 61
Fauré: Nocturna nr. 13 în si minor op. 119
Liszt: Poloneza nr. 2 în mi major S. 223
Schumann: Carnavalul vienez op. 26
Strauss/Godowsky: Valsuri

ora 19:30 – Sala Palatului
L. Boulanger: D’un matin de printemps
Beethoven: Concertul nr. 5 în mi bemol major pentru pian și orchestră op. 73
Stravinski: Suita Petrușka
Orchestra Simfonică din Göteborg
dirijor: Santtu-Matias Rouvali
pian: Leif Ove Andsnes

ora 22:30 – Ateneul Român
Recital Avi Avital, Between Worlds Ensemble, Corul Rustavi
Program de cântece tradiționale georgiene

Duminică, 10 Septembrie

ora 16:30 – Ateneul Român
Recital Aida Garifullina
Program de arii și lieduri – în pregătire
Orchestra Filarmonică Würth
dirijor: Claudio Vandelli

ora 19:30 – Sala Palatului
Brahms: Concertul nr. 2 în si bemol major pentru pian și orchestră op. 83
Dvořák: Simfonia nr. 8 în sol major op. 88
Wiener Philharmoniker
dirijor: Jakub Hrůša
pian: Igor Levit

ora 22:30 – Ateneul Român
Mozart: Divertismentul în re major K. 136/125a
Haydn: Divertisment pentru orchestră de coarde în re major
Vivaldi: Anotimpurile
Europa Galante
dirijor și solist violonist: Fabio Biondi

Luni, 11 Septembrie

ora 17:00 – Ateneul Român
Enescu/Bentoiu: Isis
Schumann: Introducere și Allegro appassionato în sol major pt. pian și orch. op. 92
Beethoven: Simfonia nr. 5 în do major op. 67
Orchestra Filarmonică Würth
Corul Academic Radio (maestru de cor: Ciprian Țuțu)
dirijor: Kent Nagano
pian: Till Fellner

ora 20:00 – Sala Palatului
Enescu: Suita nr. 1 pentru orchestră op. 9
Janáček: Suită din opera Vulpea cea șireată
Rahmaninov: Dansuri simfonice op. 45
Wiener Philharmoniker
dirijor: Jakub Hrůša

Marți, 12 Septembrie

ora 17:00 – Ateneul Român
Recital Patricia Kopatchinskaya
Schubert:
Cvartetul de coarde nr. 14 în re minor D 810, Moartea și fata
Nörmiger: Tabulaturbuch Auff dem Instrumente
Anonymous: Cântare bizantină pe Psalmul 140 pt vioară și orchestră de coarde
Schubert: Moartea și fata, partea I, Allegro
Dowland: Seven Teares pentru cvartet de coarde
Schubert: Moartea și fata, partea a II-a, Andante con moto
Gesualdo: Madrigal
Schubert: Moartea și fata, partea a III-a, Scherzo (Allegro molto)
Kurtág: Ligatura Message to Frances-Marie
Kurtág: Ruhelos din Kafka Fragmente pentru vioară op. 24
Schubert: Moartea și fata, partea a IV-a, Presto
Camerata Bern
dirijor și solistă violonistă: Patricia Kopatchinskaya

ora 20:00 – Sala Palatului
Britten: Billy Budd
Ville Rusanen (Billy Budd), Peter Wedd (Căpitanul Vere de pe HMS Indomitable), Timo Riihonen (John Claggart, maestru de arme), Jonathan McGovern (Mr. Redburn, prim-locotenent), Andrew Foster-Williams (Mr. Flint, comandant), Daniel Okulitch (Locotenentul Ratcliffe), Matti, Turunen (Dansker, un bătrân marinar), Tuomas Miettola (un novice), Alex Otterburn (prietenul novicelui)
Orchestra și Corul Filarmonicii George Enescu (m.c.: I.I. Prunner)
Dirijor: Hannu Lintu

Miercuri, 13 Septembrie

ora 17:00 – Ateneul Român
Recital Patricia Kopatchinskaya
Schönberg:
Pierrot lunaire
J. Strauss II/ Schönberg: Valsul împăratului op. 437
Schönberg: Fantezie pentru vioară și pian op. 47
Webern: Piese pentru vioară și pian op. 7
Camerata Bern
dirijor și solistă violonistă: Patricia Kopatchinskaya

ora 20:00 – Sala Palatului
Wagner: Preludiul operei Tristan și Isolda
Schumann:
Concertul în la minor pentru pian și orchestră op. 54
Mahler:
Simfonia nr. 4 în sol major
Bayerische Staatsoper Orchester
dirijor: Vladimir Jurowski
pian: Yefim Bronfman
soprană: Louise Adler

Joi, 14 Septembrie

ora 16:30 – Ateneul Român
Bach: Concertul în re minor pentru două viori și orchestră BWV 1043
Glass: Echorus
Pärt: Darf ich
Mendelssohn: Concertul în re minor pentru vioară și orchestră de coarde
Elgar: Introducere și allegro pentru orchestră de coarde op. 47
Enescu: Intermezzi op. 12
Bartók: Dansuri populare românești
Orchestra de cameră din Zürich
dirijor și solist violonist: Daniel Hope

ora 19:30 – Sala Palatului
Vieru:
Ecran
Berg: Concertul pentru vioară și orchestră
R. Strauss: Simfonia Alpilor op. 64
Bayerische Staatsoper Orchester
dirijor:
Vladimir Jurowski
vioară:
Vilde Frang

Vineri, 15 Septembrie

ora 16:30 – Ateneul Român
Bach: Misa în si minor BWV 232
Dorothee Mields (soprana), Margot Oitzinger (soprana), Alex Potter (alto), Guy Cutting (tenor), Peter Kooij (bas)
Collegium Vocale Gent
dirijor: Philippe Herreweghe 

ora 19:30 – Sala Palatului
Enescu: Simfonia nr. 1 în mi bemol major op. 13
Ceaikovski: Simfonia nr. 5 în mi minor op. 64
Orchestra dell’Accademia Nazionale Santa Cecilia di Roma
dirijor: Tugan Sokhiev

ora 22:30 – Ateneul Român
Program: Familia Mendelssohn: Felix Mendelssohn și Fanny Hensel
Hensel: Das Jahr H. 385
Hensel: Lieduri (în aranjamente pentru voce și orchestră)
Mendelssohn: Infelice op. 94 – arie de concert pentru soprană și orchestră
Mendelssohn: Concertul în mi minor pentru vioară și orchestră op. 64
Mendelssohn: Uvertura Hebridele op. 26
Jewish Chamber Orchestra Münich
dirijor: Daniel Grossmann
soprană: Chen Reiss
vioară: Tassilo Probst

Sâmbătă, 16 Septembrie

ora 16:30 – Ateneul Român
Shaw: Entr’acte
Bernstein: Serenade after Plato’s “Symposium”
Stravinski: Dumbarton Oaks 8.v.38
Copland: Suita Appalachian Spring
+ o lucrare românească ce va fi anunțată
Berlin Academy of American Music
dirijor: Garrett Keast
vioară: Mihaela Martin

ora 20:00 – Sala Palatului
Berlioz: Uvertura Le Carnaval romain
Liszt: Concertul nr. 1 în mi bemol major pentru pian și orchestră S. 124
Mahler: Simfonia nr. 1 în re major
Orchestra dell’Accademia Nazionale Santa Cecilia di Roma
dirijor: Tugan Sokhiev
pian: Bertrand Chamayou

ora 22:30 – Ateneul Român
Recital Kate Lindsey – mezzosoprană
Weill:
Nanna’s Lied; Thousands of Miles, Big Mole (din Lost in the Stars); Denn wie man sich bettet, so liegt man (din The Rise and Fall of the City of Mahagonny)
Korngold: Schneeglöckchen
Zemlinsky: Und hat der Tag all seine Qual
Weill: Buddy on the NightshiftBerlin im Licht; Don’t Look Now
Alma Mahler: Die stille Stadt; Hymne
Weill: Pirate JennyBarbara Song (din The Threepenny Opera); Je ne t’aime pas; Lonely HouseWe’ll go away together (din Street Scene); Trouble Man (din Lost in the Stars)
Zemlinsky: Selige Stunde
pian și aranjamente muzicale: Baptiste Trotingnon

Duminică, 17 Septembrie

ora 16:30 – Ateneul Român
Ligeti: Le Grand Macabre
Sarah Aristidou (conducător „Gepopo”/Venus), Andrew Watts (Prințul Go-Go), Judith Thielsen (Amando/Spermando), Marion Tassou (Amanda/Clitoria), Robin Adams (Nekrotzar), Sophie Pondjiclis (Mescalina), John Heuzenroeder (Piet vom Fass), Laurent Alvaro (Astradamors)
Orchestra Filarmonicii George Enescu
dirijor: Arnaud Arbet

ora 20:00 – Sala Palatului
Tan Dun: Nu Shu
Musorgski/Ravel: Tablouri dintr-o expoziție
Orchestra Națională Radio
dirijor: Tan Dun
harpă: Xavier de Maistre

ora 22:30 – Ateneul Român
Recital Cameron Carpenter
Bach: Fantezie și fugă în do minor BWV 537
Bach: Preludiu și fugă în do major BWV 870
Bach: Preludiu și fugă în fa major BWV 880
Bach: Fantasia superKomm, heiliger Geist BWV 651
Bach: O Mensch, bewein dein Sünde groß BWV 622
Bach: Preludiu și fugă în mi bemol major BWV 552
Carpenter: Improvizații

Luni, 18 Septembrie

ora 17:00 – Ateneul Român
Enescu: Intermezzi op. 12
Mozart: Concertul în mi bemol major pentru două piane și orchestră K. 365/316a
Nyman: Where the Bee Dances
Beethoven: Simfonia nr. 4 în si bemol major op. 60
Manchester Camerata
dirijor: Gábor Takács-Nagy
pian: Jean Efflam Bavouzet, Alexandra Dariescu
saxofon: Jess Gillam

ora 20:00 – Sala Palatului
Enescu: Pastorale-fantaisie pentru orchestră mică
Prokofiev: Concertul nr. 3 în do major pentru pian și orchestră op. 26
Berlioz: Simfonia fantastica op. 14
Orchestra Filarmonică Națională a Ungariei
dirijor: Charles Dutoit
pian: Martha Argerich

Marți, 19 Septembrie

ora 17:00 – Ateneul Român
J.C. Bach: Simfonia în sol minor op. 6 nr. 6
Mozart: Concertul nr. 2 în re major pentru vioară și orchestră K. 211
Glass: Arioso nr. 2 pentru orchestră de coarde
Mozart: Concertul nr. 3 în sol major pentru vioară și orchestră K. 216
Camerata Salzburg
vioară: Janine Jansen

ora 20:00 – Sala Palatului
Kodaly: Dances of Galata
Șostakovici: Concertul nr. 1 în mi bemol major pentru violoncel și orchestră op. 107
Enescu: Simfonia nr. 2 în la major op. 17
Orchestra Filarmonică Națională a Ungariei
dirijor: Cristian Mandeal
violoncel: Sheku Kanneh-Mason

Miercuri, 20 Septembrie

ora 16:30 – Sala Palatului
Messiaen: Saint François d’Assise
Thomas Oliemans (Saint François), Léa Trommenschlager (Îngerul), Damien Bigourdan (Leprosul), Antoin Herrera-López Kessel (Fratele Léon), Safir Behloul/Peter Kirk (Fratele Massée), Rudolf Briand (Fratele Elie), Andriy Gnatiuk (Fratele Bernard)
Ansamblul Le Balcon
Orchestra și corul Operei Naționale București (m.c. D. Jinga)
Corul Filarmonicii George Enescu (m.c. I.I. Prunner)
Corul Academic Radio (m.c. C. Țuțu)
dirijor: Maxime Pascal

Joi, 21 Septembrie

ora 17:00 – Ateneul Român
Haydn: Oratoriul Anotimpurile Hob XXI:3
TBA (s), Maximilan Schmitt (t), Florian Boesch (b)
NFM Choir
Il Giardino Armonico
dirijor: Giovanni Antonini

ora 20:00 – Sala Palatului
Boulez: Notations I-IV & VII
Dutilleux: Concertul pentru vioară și orchestră L’Arbre des songes
Stravinski: Le Sacre du printemps
Orchestre National de France
dirijor: Cristian Măcelaru
vioară: August Hadelich

Vineri, 22 Septembrie

ora 17:00 – Ateneul Român
Debussy: La mer, trois esquisses symphoniques pour orchestre L. 109
Enescu: Balada pentru vioară și orchestră op. 4
Enescu: Aria și Scherzino pentru vioară și orchestră
Schönberg: Pelleas și Melisande op. 5
Les Dissonances
director artistic și solist violonist: David Grimal

ora 20:00 – Sala Palatului
Enescu: Rapsodia română în la major op. 11 nr. 1
Rahmaninov: Concertul nr. 2 în do minor pentru pian și orchestră op. 18
Enescu: Simfonia nr. 3 în do major op. 21
Corul Filarmonici George Enescu (m.c.: I.I. Prunner)
Orchestre National de France
dirijor: Cristian Măcelaru
pian: Kirill Gerstein

ora 22:30 – Ateneul Român
Recital Xavier de Maistre
Dussek: Sonata în do major
Fauré: Impromptu
Enescu: Allegro de concert pentru harpă cromatică
Caplet: Divertissement à l’Espagnole; Divertissement à la Française
Smetana: Moldau (ar. pentru harpă solo)
Debussy: Clair de lune (ar. pentru harpă solo)
Renié: Légende

Sâmbătă, 23 Septembrie

ora 17:00 – Ateneul Român
Enescu: Balada pentru vioară și orchestră op. 4
Mozart: Simfonia concertantă în mi bemol major pt. vioară, violă și orchestră K. 364
Beethoven: Simfonia nr. 6 în fa major op. 68
Orchestra Mozart
Dirijor: Daniele Gatti
vioară: Ana Țifu
violă: Răzvan Popovici

ora 19:30 – Sala Palatului
Jolas: TBA
Ravel: Concertul pentru mâna stângă
Ravel: Concertul în sol major pentru pian și orchestră
Debussy: La mer, trois esquisses symphoniques pour orchestre L. 109
Royal Concertgebouw Orchestra
dirijor: Klaus Mäkelä
pian: Yuja Wang

ora 22:30 – Ateneul Român
Recital José Cura – solist și dirijor
Pablo Neruda: Si muero, sobrevíveme!
Carlos Guastavino: Se equivocó la paloma, Romance de José Cubas, Riqueza, Préstame tu pañuelito, La rosa y el sauce,  Argentinean flowers: Cortadera, plumerito; Qué linda la madreselva; El vinagrillo morado; La flor del aguapé; Ay, aljaba, flor de chilcoYa me voy a retirar, Cuando acaba de llover, Yo, maestra, El albeador
Orchestra de Cameră Radio

Duminică, 24 Septembrie

ora 17:00 – Ateneul Român
Purcell: The Fairy Queen Z. 629
regie de scenă: Mourad Merzouki
Paulina Francisco, Georgia Burashko, Rebecca Leggett, Juliette Mey, Ilya Aksionov, Rodrigo Carreto, Hugo Herman-Wilson, Benjamin Schilperoort
Cu participarea laureaților Le Jardin des Voix – ediția a XI-a și a dansatorilor de la Compagnie Käfig și The Juilliard School
Les Arts Florissants
direcție artistică: William Christie/Paul Agnew

ora 20:00 – Sala Palatului
Enescu: Uvertura de concert pe teme populare românești op. 32
Mahler: Simfonia nr. 3 în re minor
Corul Academic Radio (m.c.: C. Țuțu)
Royal Concertgebouw Orchestra
dirijor: Klaus Mäkelä
mezzo-soprană: Jennifer Johnston

Seria Enescu și contemporanii

Sâmbătă 2 Septembrie, ora 11:00 – sala Auditorium
Enescu: Sérénade lointaine pentru trio cu pian
Enescu: Cvintetul cu pian în re major (1896)
Enescu:Aubade pentru trio de coarde
Enescu: Pastorale, Menuet triste et Nocturne pentru vioară și pian la patru mâini
Enescu: Rapsodia română în la major op. 11 nr. 1 (ar. pentru cvintet cu pian și contrabas de Jacques Enoch)
Fine Arts Quartet: Ralph Evans (vioară), Efim Boico (vioară), Gil Sharon (violă), Niklas Schmidt (violoncel)
Pian: Gisele și Fabio Witkowski
Contrabas: TBA

Duminică, 3 Septembrie, ora 11:00 – sala Auditorium
Ligeti: Șase bagatele pentru cvintet de suflători
Doina Rotaru: Lumina (dedicată Cvintetului V COLORIS)
Lipatti: Aubade pentru cvartet de suflători
Enescu: Dixtuorul pentru instrumente de suflat op. 14
Bartók: Dansurile populare românești (ar. Ștefan Diaconu)
V Coloris Quintet: Ștefan Diaconu (flaut), Jonas Lyskjær Frølund (clarinet), Constantin Barcov (fagot), Niklas Kallsoy Mouritsen (corn)
Invitați: Edouard Sabo (flaut), Emin Curtgefar (oboi), Ionuț Podgoreanu (corn) Alexandru Chirică (fagot)

Sâmbătă, 9 Septembrie, ora 11:00 – sala Auditorium
Dvořák: Cvartetul de coarde nr. 2 în si bemol major B. 17
Enescu: Cvartetul cu pian nr. 2 în re minor op. 30
Skride Piano Quartet

Duminică, 10 Septembrie, ora 11:00 – sala Auditorium
Enescu: Cvintetul cu pian în la minor op. 29
Schumann: Cvintetul cu pian în mi bemol major op. 44
Ensemble Contempo Paris: Mihaela Smolean (vioară), Alina Petrescu-Lepper (vioară), Teodor Coman (violă), Radu Nagy (violoncel), Cristian Niculescu (pian)

Sâmbătă, 16 Septembrie, ora 11:00 – sala Auditorium
Recital Alexander Krichel – pian
Enescu: Suita nr. 2 în re major op. 10
Ravel: Gaspard de la nuit
Rahmaninov: Studii-tablou op. 39

Duminică, 17 Septembrie, ora 11:00 – sala Auditorium
Programul și artiștii urmează a fi anunțați

Sâmbătă, 23 Septembrie, ora 11:00 – sala Auditorium
Brahms: Cvartetul cu pian nr. 1 în sol minor op. 25
Enescu: Cvartetul cu pian nr. 1 în re major op. 16
Vocalise Ensemble: Steluța Radu (pian), Mircea Călin (vioară), Viorel Tudor (violă), Marin Cazacu (violoncel)

Duminică, 24 Septembrie, ora 11:00 – sala Auditorium
Enescu: Nocturnă în re bemol major, „Hommage à la Princesse Marie Cantacuzène”
Franck: Sonata în la major pentru vioară și pian, „à Eugène Ysaÿe”
Ysaÿe: Sonata nr. 3 pentru vioară solo, Ballade, „à Georges Enesco”
Enescu: Sonata nr. 3 în la minor pentru pian și vioară op. 25, „dans le caractère populaire roumain”
pian: Raluca Știrbăț
vioară: David Grimal

Seria Orchestre românești

Sâmbătă, 2 Septembrie, ora 13:00 – Sala Radio
Doina Rotaru: Nymphea
Britten: Concertul pentru pian și orchestră op. 13
Șostakovici: Simfonia nr. 1 în fa minor op. 10
Orchestra Filarmonicii Transilvania din Cluj
dirijor: Jonathan Heyward
pian: Andrei Gologan

Duminică, 3 Septembrie, ora 13:00 – Sala Radio
Diana Rotaru: De semplici duplex II
Adams: Simfonia Doctor Atomic
Bernstein: Simfonia nr. 2 pentru orchestră și pian solo, The Age of Anxiety
Orchestra Națională Radio
dirijor: Francesco Lecce-Chong
pian: David Fray

Sâmbătă, 9 Septembrie, ora 13:00 – Sala Radio
Pop: Hore pentru orchestră
Adams: Absolute Jest – Concert pentru cvartet de coarde și orchestră
Weinberg: Rapsodia pe teme moldovenești
Șostakovici: Simfonia nr. 9 în mi bemol major op. 70
Orchestra Filarmonicii Banatul din Timișoara
dirijor: Martijn Dendievel
Cvartetul Arcadia

Duminică, 10 Septembrie, ora 13:00 – Sala Radio
Dediu: Frenesia pentru orchestră op. 84
Bartók: Concertul nr. 1 pentru vioară și orchestră Sz. 36
Sibelius: Simfonia nr. 5 în mi bemol major op. 82
Orchestra Simfonică București
dirijor: Delyana Lazarova
vioară: Vlad Stănculeasa

Duminică 10 Septembrie, ora 18:00 – Sala -> urmează a fi anunțată
Transilvania (Bel)cantans
Selecție de arii și duete de Gioacchino Rossini și Gaetano Donizetti
Fioravanti: La foresta d’Hermanstad (selecțiuni)
Lawrence Brownlee (Almarico, Duce al Transilvaniei), Rodica Vică (Elisena, Prințesă a Bulgariei), Ramona Zaharia (Olfrida), Mihail Dogotari (Oswaldo)
Ansamblul Musica Ricercata
dirijor: Gabriel Bebeșelea

Luni, 11 Septembrie, ora 18:00 – Sala Radio
Debussy: Pelléas et Mélisande
TBA (Pelléas), Nadine Weissmann (Geneviève), Kevin Short (Golaud), Anika Gerhards (Mélisande), Justin Hopkins (Doctor, Vazgen Ghazarian (Arkel)
Opera Maghiară Cluj
dirijor: Lawrence Foster

Sâmbătă, 16 Septembrie, ora 13:00 – Sala Radio
Ligeti: Lontano
Korngold: Concertul în re major pentru vioară și orchestră op. 35
Ceaikovski: Simfonia nr. 4 în fa minor op. 36
Orchestra Filarmonicii de stat din Sibiu
dirijor: Roderick Cox
vioară: Ioana Cristina Goicea

Duminică, 17 Septembrie, ora 13:00 – Sala Radio
Munteanu: Simfonia a II-a
Prokofiev: Concertul nr. 1 în re bemol major pentru pian și orchestră op. 10
Žebeljan: Hum away, strings
Bartók: Suita Mandarinul miraculos
Orchestra Filarmonicii Moldova din Iași
dirijor: Christian Reif
pian: Florian Mitrea

Sâmbătă, 23 Septembrie, ora 13:00 – Sala Radio
Lucrare românească TBA
Esa-Pekka Salonen: Concert pentru violoncel și orchestră (primă audiție românească)
Bartók: Concertul pentru orchestră Sz. 116
Orchestra Filarmonicii Mihail Jora din Bacău
dirijor: Alan Buribayev
violoncel: Ștefan Cazacu

Duminică, 24 Septembrie, ora 13:00 – Sala Radio
Ciobanu: Simfonia a II-a… dinspre Enescu
Say: Concertul pentru pian și orchestră Water
Sibelius: Simfonia nr. 2 în re major op. 43
Orchestra Filarmonicii Mihail Jora din Bacău
dirijor: Alexandre Bloch
pian: Alexandra Silocea

Seria Concerte educative pentru copii

Duminică, 3 Septembrie, ora 11:00 – Teatrul Odeon
Orchestra merge la Zoo
Ibert: Divertisment Finale
Saint-Saëns: Carnavalul animalelor
Prokofiev: Petrică și Lupul
Camerata regală
dirijor: Andrei Feher

Duminică, 10 Septembrie, ora 11:00 – Teatrul Odeon
Pinocchio… with strings attached
Mozart: Eine Kleine Nachtmusik, partea I
Bartók: Dansuri populare românești
Gandolfi: Aventurile lui Pinocchio în Funland
Romanian Chamber Orchestra

Duminică, 17 Septembrie, ora 11:00 – Teatrul Odeon
Parizade and the Singing Tree
Bizet: Suita Jeux d’enfants
Haydn: Simfonia jucăriilor
Al-Zand: Parizade and the Singing Tree
Orchestra de Cameră Radio
dirijor: Cristian Spătaru

Duminică, 24 Septembrie, ora 11:00 – Teatrul Odeon
The composer… Who is it?
Beethoven: Simfonia nr. 5 în do minor op. 67 (selecțiuni)
Dukas: La Péri – Fanfare
Stookey: The Composer Is Dead
Orchestra Teatrului de Operetă Ion Dacian
dirijor: Constantin Grigore

Programul comunicat de Artexim în format pdf, aici: Program Enescu 2023

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Alătură-te celorlalți 2.831 de abonați.
Follow Despre Opera on WordPress.com

Despre Opera pe Twitter

Eroare: Twitter nu a răspuns. Te rog așteaptă câteva minute și împrospătează această pagină.

%d blogeri au apreciat: