Despre Opera

Impresii dintr-o altă lume

Festival Enescu 2019


Articole despre ediția din 2019 a Festivalului George Enescu:

Requiem în Sala Palatului

Luni, 17 Septembrie, la Sala Palatului
Verdi: Requiem
Hibla Gerzmava (s), Veronica Simeoni (ms), Piero Pretti (t), Riccardo Zanellato (bas)
Orchestra și Corul Maggio Musicale Fiorentino
Fabio Luisi

O liturghie solemnă pentru Peter Grimes

Duminică, 15 Septembrie, la  Sala Palatului
Britten: Peter Grimes
Ian Storey (Peter Grimes), Lise Davidsen (Ellen Orford), Catherine Wyn-Rogers (Auntie), Christopher Purves (Balstrode), Diana Montague (Mrs. Sedley), Joshua Bloom (Swallow), Hugh Montague Rendall (Ned Keene), Michael Colvin (Bob Boles), Bonaventura Bottone (Rev. Horace Adames), Barnaby Rea (Hobson), Solimia Lukyanests (Niece 1), Rhian Lois (Niece 2)
Carmen Lidia Vidu – regizor multimedia
Corul Academic Radio (maestru de cor: Ciprian Țuțu)
Orchestra Națională Radio
Paul Daniel

Ateneul Român
Beethoven: Missa Solemnis în Re major op. 123
Polina Pasztircsák (s.), Sophie Harmsen (mezzo), Maximilian Schmitt (t.), Johannes Weisser (b.)
Freiburger Barockorchester and Choir (Anna Katharina Schreiber – concertmaistru)
René Jacobs

Allô? Allô? Je t’aime!

Sâmbătă, 14 Septembrie, la Ateneul Român
Poulenc: La Voix Humaine

Anna Caterina Antonacci
Orchestre Philharmonique Royal de Liège

Stagiunea lui Vasily Petrenko de la Enescu 2019

Vineri, apoi Sâmbătă, 13 și 14 Septembrie, la Sala Palatului
Øyvind Torvund:  Poemul simfonic nr. 1; „Forest Morning”
Grieg: Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 16
Bartok: Concertul pentru orchestră
Strauss: Poemul simfonic „Don Juan” op. 20
Enescu:Simfonia Concertante” pentru violoncel şi orchestră în si bemol  minor op.8
Ceaikovski: Simfonia nr. 5 în mi minor op. 64
Leif Ove Andsnes – pian
Johannes Moser – violoncel
Oslo Philharmonic Orchestra
Vasily Petrenko

Emoția zilei: Leonore

Vineri, 13 Septembrie, Ateneul Român
Beethoven: Leonora – operă în concert
Torben Jurgens (Don Fernando, Ministrul Regelui), Johannes Weisser (Don Pizarro, Guvernatorul închisorii), Maximilian Schmitt (Florestan, un prizonier), Birgitte Christensen (Leonore, soția sa), Christian Immler (Rocco, temnicer), Robin Johannsen (Marzelline, fiica lui), Nikolaus Pfannkuch (Jaquino, asistentul lui Rocco)
Orchestra Barocă din Freiburg și Zürcher Sing-Akademie
René Jacobs

Rule, Bryntannia!

Joi, 12 Septembrie, la Ateneul Român
Recital Sir Bryn Terfel
Monte Carlo Philharmonic
Gareth Jones – dirijor

Corazón. Rolando Villazón

10 Septembrie, la Ateneul Român
Recital Rolando Villazón
Carrie-Ann Matheson – pian

Exemplara muzică de cameră de la Ateneu

Luni, 9 Septembrie, la Ateneul Român
Fauré: Élégie, Op. 24
Enescu:
Sonata pentru violoncel şi pian nr. 1 în fa minor op.26, no. 1 (1898)
Brahms: Sonata pentru violoncel şi pian nr. 2 în fa minor op. 99
Franck: Sonata în la major pentru vioară și pian, în versiune pentru violoncel
Alexander Kniazev – violoncel
Plamena Mangova – pian

Avancronică: Programul și recomandările din a doua săptămână de Enescu 2019

Yuja Wang și Staatskapelle Dresden, manual de seducție

Duminică, 8 Septembrie, la Sala Palatului
Rachmaninov: Concertul pentru pian şi orchestră nr. 3  în re minor op.30
Brahms: Simfonia nr. 2 în re major op. 73
Yuja Wang – pian
Staatskapelle Dresden
Myung-Whun Chung

Kissin și Antonacci încheie senzațional prima săptămână de Enescu 2019

Vineri, 6 Septembrie, la Sala Palatului
Liszt:  Poemul simfonic Mazeppa
Liszt: Concertul pentru pian şi  orchestră nr. 2 în La major
Mussorgsky/Ravel: Tablouri dintr-o expoziție
Evgenyi Kissin – pian
Orchestre National de France
Emmanuel Krevin

Apoi, noaptea, la Ateneul Român
C.W. Gluck: Iphigénie en Tauride
Anna Caterina Antonacci (Iphigénie), Christopher Maltmann (Oreste), Toby Spence (Pylade), Andrew Foster-Williams (Thoas), Mary Beavan (Diane)
Orchestra of The Age Of Enlightenment
Laurence Cummings

Enescu III

Joi, 5 Septembrie, la Sala Palatului
Georg Katzer: „discorso” pentru orchestră
Brahms: Concertul în re major pentru vioară și orchestră op. 77
Enescu: Simfonia a III-a în do major op. 21
Julia Fischer – vioară
Orchestra Simfonică a Radiodifuziunii din Berlin
Corul Filarmonicii „George Enescu” (maestru de cor: Iosif Ion Prunner)
Corul de copii al Radiodifuziunii Române (maestru de cor: Răzvan Rados)
Vladimir Jurowski

Femeia fără umbră

Miercuri, 4 Septembrie, la Sala Palatului
Strauss:
Die Frau ohne Schatten
Torsten Kerl (Împăratul), Anne Schwanewilms (Împărăteasa), Ildikó Komlósi (Doica), Yasushi Hirano (Mesagerul lui Keikobad), Andrey Nemzer (Paznicul pragului Templului), Artjom Venetsov, Christoph Oldenburg, Philipp A. Mehr (Trei paznici ai nopții), Michael Pflumm (Apariția unui tânăr), Nadezhda Gulitskaya (Vocea unui șoim), Karolina Gumos (O voce din cer), Thomas Mayer (Barak, boiangiu), Ricarda Merbeth (Soția boiangiului), Cristoph Späth (Cocoșatul, fratele lui Barak), Tom-Erik Lie (Omul cu un singur ochi, fratele lui Barak), Jens Larsen (Omul cu un singur braț, fratele lui Barak), Nadezhda Gulitskaya, Sophie Klußman, Verena Usemann, Jennifer Gleining, Alice Lackner, Vizma Zvaigzne (Servitori, Voci de copii)
Carmen Lidia Vidu – regizor multimedia
Corul Radiodifuziunii din Berlin (maestru de cor: Benjamin Goodson)
Corul de copii al Radiodifuziunii Române (maestru de cor: Răzvan Rădos)
Orchestra Simfonică a Radiodifuziunii din Berlin
Vladimir Jurowski – dirijor

A doua zi cu LSO: întoarcerea la Operă

Marți, 3 Septembrie, la Sala Palatului
Enescu: Vox Maris op.31
Iain Bell: Song cycle „The Hidden Place“ pentru soprană şi orchestră
Britten: „Four Sea Interludes and Passacaglia” din opera „Peter Grimes”
Strauss: Scena finală din operaCapriccio”
Cosmin Ifrim – tenor
Diana Damrau – soprană
Corul Academic al Radiodifuziunii Române (Ciprian Țuțu – maestru de cor)
London Symphony Orchestra
Gianandrea Noseda

Cealaltă „cea mai bună orchestră din lume” la Enescu 2019

Luni, 2 Septembrie, la Sala Palatului
Rimski-Korsakov: Preludiul operei „Orașul invizibil Kitej”
Prokofiev: Concertul pentru pian nr. 2 op. 16 în sol minor
Șostakovici: Simfonia nr. 6 op. 54 în si bemol minor
Denis Matsuev – pian
London Symphony Orchestra
Gianandrea Noseda

Berliner Philharmoniker, episodul 2: Kopatchinskaja

Duminică, 1 Septembrie, la Sala Palatului
Schoenberg: Concert pentru vioară şi orchestră op. 36
Ceaikovski: Simfonia Nr. 5 op. 64 în mi bemol minor
Patricia Kopatchinskaja – vioară
Berliner Philharmoniker
Kirill Petrenko

Cronică: Un mare eveniment: Berliner Philharmoniker a deschis Festivalul Enescu.

Sâmbătă, 31 August, la Sala Palatului
Enescu: Rapsodia nr. 2 op. 11 în re major
Beethoven: Simfonia nr. 9 op. 125 în re minor
Marlis Petersen (s), Elisabeth Kulman (ms), Benkamin Bruns (t), Kwangchul Youn (b)
Corul FGE (maestru de cor Ion Iosif Prunner)
Berliner Philharmoniker
Kirill Petrenko

Recomandări: Is Anybody In? Enescu 2019 Is About to Begin.

Recomandări: Festivalul Enescu, obișnuita apoteoză

Program Festival 2019

%d blogeri au apreciat asta: