Despre Opera

Impresii dintr-o altă lume

Festival Enescu 2021


Articole despre ediția din 2021 a Festivalului George Enescu (în ordine invers cronologică):

Splendidele seri ale Radioului Maghiar

într-o luni, 20 Septembrie, la Sala Palatului
Korngold: Concertul în re major pentru vioară și orchestră op. 35
Bruckner: Simfonia nr. 2 în do minor
Renaud Capuçon – vioară
Orchestra Simfonică a Radiodifuziunii Ungare
Christoph Eschenbach – dirijor

Apoi, marți, 21 Septembrie, la Sala Palatului
Enescu: Vox Maris op. 31
Schumann: Concertul în la minor pentru violoncel și orchestră op. 129
Bartók: Suita Mandarinul miraculos
Wagner: Uvertura operei Tannhäuser
Orchestra Simfonică a Radiodifuziunii Ungare
Corul Filarmonicii „George Enescu” (maestru de cor: Iosif Ion Prunner)
Kian Soltani – violoncel
Cosmin Ifrim – tenor
Christian Badea – dirijor

Festivalul Enescu va fi naționalist sau nu va fi deloc

Caldara la Ateneu și ultima seară a lui Paavo Järvi la Enescu 2021

într-o duminică, 19 Septembrie, la Ateneul Român
Antonio Caldara: La Concordia de’ pianeti
Magdalena Kožená (Venere), Margriet Buchberger (Diana), Christophe Dumaux (Giove), Vadim Volkov (Apollo), Sonia Prina (Marte), Anthony Gregory (Mercurio), Luca Tittoto (Saturno)
La Cetra Baroque Orchestra Basel
La Cetra Vokalensemble
Andrea Marcon – dirijor

apoi, în aceeași zi, la Sala Palatului
Enescu: Simfonia nr. 1 în mi bemol major op. 13
Beethoven: Concertul nr. 1 în do major pentru pian și orchestră op. 15
Schumann: Simfonia nr. 3 în mi bemol major op. 97, Renana
Rudolf Buchbinder – pian
Orchestra Tonhalle, Zürich
Paavo Järvi – dirijor

Paavo Järvi, Dirijorul

într-o sâmbătă, 18 Septembrie, la Sala Palatului
Mahler: Simfonia nr. 3 in re minor
Wiebke Lehmkuhl – alto
Corul Filarmonicii „George Enescu” (Iosif Ion Prunner – dirijor)
Corul de Copii al Radiodifuziunii Române (Răzvan Rados – dirijor)
Orchestra Tonhalle, Zürich
Paavo Järvi – dirijor

Vengerov la Ateneu

într-o vineri, 17 Septembrie, la Ateneul Român
Mozart: Sonata nr. 32 în si bemol major pentru vioară și pian K. 454
Enescu: Sonata nr. 2 în fa minor pentru pian și vioară op. 6
Strauss: Sonata în mi bemol major pentru vioară și pian op. 18
Ravel: Tzigane
Maxim Vengerov – vioară
Polina Osetinskaia – pian

Yuja Wang – al treilea raid

într-o miercuri, 15 Septembrie, la Ateneul Român
Haydn: Simfonia nr. 31 în Re Major
Janáček: Capriccio pentru mâna stângă și ansamblu de suflători
Stravinski: Octet pentru suflători
Șostakovici: Concertul nr. 2 în Fa Major pentru pian și orchestră op. 102
Orchestra de Cameră Mahler
Matthew Truscott – concertmaestru și lider
Yuja Wang – pian

Der Zwerg, o premieră națională excepțională

În acea Miercuri, 15 Septembrie, la Sala Palatului
Zemlinsky: Der Zwerg
Lucia Cesaroni (Infanta), Emily Magee (Ghita), Kristinn Sigmundsson (Don Estoban), Rodrick Dixon (Piticul), Alisa Jordheim (Prima servitoare), Hagar Sharvit (A doua servitoare), Margaret Plummer (A treia servitoare)
Carmen Lidia Vidu – regizor multimedia
Orchestra Națională Radio și Corul Academic Radio (maestru de cor: Ciprian Țuțu)
Oleg Caetani – dirijor

ReJoyce! și a doua seară a Naționalei Franței

într-o marți, 14 Septembrie, la Ateneul Român
Recital Joyce DiDonato și Il Pomo d’Oro
Gli antichi – arii și fragmente instrumentale de Salamone Rossi, Claudio Monteverdi, Antonio Cesti, Giovanni Battista Buonamente, John Dowland
I Moderni – arii și fragmente instrumentale de Johann Adolph Hasse, George Frideric Handel, Jean-Philippe Rameau

apoi, la Sala Palatului
Messiaen: Les Offrandes oubliées
Grieg: Concertul pentru pian și orchestră în la minor op. 16
Enescu: Poema română op.1
Ravel: La Valse
Nona Ciobanu, Peter Koris – regizori multimedia
Denis Matsuev – pian
Corul Filarmonicii „George Enescu” (maestru de cor: Iosif Ion Prunner)
Orchestra Națională a Franței
Cristian Măcelaru – dirijor

Muzică și politică: Vengerov și Măcelaru

într-o luni, 13 Septembrie, la Sala Palatului
Șostakovici: Concertul nr. 1 în la minor pentru vioară și orchestră op. 77
Dutilleux: Mystère de l’instant pentru orchestră de coarde, țambal și percuție
Ravel: Daphnis și Chloé, Suita nr. 2
Orchestra Națională a Franței
Corul Filarmonicii „George Enescu” (maestru de cor: Iosif Ion Prunner)
Maxim Vengerov – vioară
Cristian Măcelaru – dirijor

Noul val al dirijoratului mondial e la Enescu 2021

într-o sâmbătă, 11 Septembrie,  la Sala Palatului
Brahms: Concertul în re major pentru vioară și orchestră op. 77
Ceaikovski: Simfonia nr. 5 în mi minor op. 64
Orchestra Filarmonică din Rotterdam
Gil Shaham – vioară
Lahav Shani – dirijor

apoi, duminică, 12 Septembrie, la Ateneul Român
R. Strauss: Metamorfoze, Studiu pentru 23 de coarde solo (TrV 290, AV 142)
R. Strauss: “Das Rosenband” Op. 36/1; “Ständchen” Op. 17/2; “Freundliche Vision” Op. 48/1; “Wiegenlied” Op. 41/1; “Allerseelen” Op. 10/8 ; “Zueignung” Op. 10/1
Ceaikovski: Simfonia nr. 3 în re major op. 29, Poloneză
Orchestra de Cameră a Filarmonicii Germane din Bremen
Diana Damrau – soprană
Jérémie Rhorer – dirijor

Stabat mater și Johannes Passion la Ateneu

într-o vineri, 10 Septembrie, la Ateneul Român
Antonio Caldara: Introducere din La Passione di Gesu Cristo Signor Nostro; arii din Maddalena ai piedi di Cristo și La morte di Abel
Georg Friedrich Haendel: „Lascia la spina” – Aria lui Piacere din Il Trionfo del Tempo e del Disinganno
Giovanni Battista Pergolesi: Stabat Mater
Ensemble L’Arpeggiata
Philippe Jaroussky – contratenor
Céline Scheen – soprană
Christina Pluhar – conducere muzicală

A doua zi, într-o sâmbătă, 11 Septembrie, la Ateneul Român
Johann Sebastian Bach: Johannes-Passion
Münchener Bach-Chor și Münchener Bach-Orchester
Regula Mühlemann, Weiebke Lehmkuhl, Patrick Grahl, Daniel Johannsen, Michael Volle, Christian Immler.
Hansjörg Albrecht – conducerea muzicală și clavecin

Cristina Păsăroiu, revelația din Die Tote Stadt

Într-o vineri, 10 Septembrie, la Sala Palatului
Korngold: Die tote Stadt (operă în concert)
Rolf Romei (Paul), Cristina Păsăroiu (Marietta/Maria), Markus Werba (Frank), Kismara Pezzati (Brigitta), Diana Țugui (Juliette), Stephanie Houtzeel (Lucienne), Michael Gniffke (Victorin),Florin Estefan (Fritz), Ilya Selivanov (Contele Albert)
Nona Ciobanu, Peter Kosir – regizori multimedia
Orchestra și Corul Filarmonicii „George Enescu” (maestru de cor: Iosif Ion Prunner)
Frédéric Chaslin – dirijor

Die Tote Stadt – ghid de audiție și vizionare

Brexit pe muzica lui Beethoven și Sibelius la Enescu 2021

într-o joi, 9 Septembrie, la Ateneul Român
Ravel: Suita Mama mea, Gâsca
Enescu: Capriciul român pentru vioară și orchestră
Beethoven: Simfonia nr. 5 în do minor op. 67
Orchestra Filarmonicii Regale din Londra
Dmitri Sitkovetski – vioară
Vasili Petrenko – dirijor

apoi, la Sala Palatului
Wagner: Uvertura Tannhäuser
Enescu: Simfonia concertantă în si minor pentru violoncel și orchestră op. 8
Sibelius: Simfonia nr. 2 în re major op. 43
Orchestra Filarmonică din Londra
Nicolas Altstaedt – violoncel
Edward Gardner – dirijor

The Brits Are Coming!

într-o miercuri, 8 Septembrie, la Ateneul Român
Enescu: Suita a II-a pentru orchestră op. 20
Mendelssohn: Concertul nr. 2 în mi minor pentru vioară și orchestră op. 64
Brahms: Simfonia nr. 4 în mi minor op. 98
Orchestra Filarmonicii Regale din Londra
Julia Fischer – vioară
Vasily Petrenko – dirijor

apoi, la Sala Palatului
Tippett: Dansuri rituale din opera Căsătoria de vară
Enescu: Sonata nr. 3 pentru pian și vioară op. 25, „în caracter popular românesc” (aranjament pentru vioară și orchestră de Valentin Doni)
Elgar: Variațiunile Enigma
Orchestra Filarmonică din Londra
Patricia Kopatchinskaja – vioară
Edward Gardner – dirijor

Criza Festivalului Enescu

Nikolaj Znaider, superb la Ateneu, Capuçon și Gergiev în ultima seară bavareză la Sala Palatului

Într-o marți, 7 Septembrie, la Ateneul Român
Mendelssohn: Uvertura Visul unei nopți de vară
Bizet: Simfonia în do major
Bruch: Concertul nr. 1 în sol minor pentru vioară și orchestră op. 26
Nikolaj Znaider – vioară
Academy of Saint Martin in the Fields

apoi, la Sala Palatului
Enescu: Suita nr. 2 în do major pentru orchestră op. 20
Șostakovici: Concertul nr. 1 în mi bemol major pentru violoncel și orchestră op. 107
Brahms: Simfonia nr. 1 în do minor op. 68
Gautier Capuçon – violoncel
Orchestra Filarmonicii din München
Valery Gergiev – dirijor

Clara Schumann la Ateneu, Gergiev la Sala Palatului

într-o luni, 6 Septembrie, la Ateneul Român
Clara Schumann: Concertul în la minor pentru pian și orchestră op. 7
Mendelssohn: Simfonia nr. 3 în la minor op. 56, Scoțiana
Orchestra de Cameră Basel
Alexandra Dariescu – pian
Ádám Fischer – dirijor

apoi, în aceeași zi, la Sala Palatului
Ceaikovski: Concertul în re major pentru vioară și orchestră op. 35
Bruckner: Simfonia nr. 6 în la major WAB 106
Leonidas Kavakos – vioară
Orchestra Filarmonicii din München
Valeri Gergiev – dirijor

London Mozart Players și José Cura la Enescu 2021

într-o duminică, 5 Septembrie, la Ateneul Român
Mozart: Concertul nr. 4 în mi bemol major pentru corn și orchestră K. 495
Felix Klieser – corn
Mozart: Marea Missă în do minor K. 427
Elena Moșuc – soprană
Emilie Rose Bry – soprană
Ioan Hotea – tenor
Adrian Sâmpetrean – bas
Corul Filarmonicii „George Enescu” (maestru de cor: Iosif Ion Prunner)
London Mozart Players
Nicolae Moldoveanu – dirijor

apoi, la Sala Palatului
José Cura: Modus (Kyrie din Recviemul argentinian)
José Cura: Te Deum pentru solistă, cor și cor de copii (primă audiție)
Polina Pastirchak – soprană
José Cura: Ecce Homo (Triptychum: Magnificat; Calvarium; Stabat Mater)
Carmen Lidia Vidu – regizor multimedia
Elisa Balbo (Maria), Ramón Vargas (Cristo), Roxana Constantinescu (Magdalena), Marius Vlad Budoiu (Iuda, Tribunos, Ioannes), Nicolas Testé (Vox Creaturæ, Caiphas, Pilatus), Vlad Ivanov (narator)
Corul Academic Radio (maestru de cor: Ciprian Țuțu)
Corul de Copii al Radiodifuziunii Române (maestru de cor: Răzvan Rados)
Philharmonia Orchestra, London
José Cura – dirijor

A treia de Enescu la Sala Palatului

într-o sâmbătă, 4 Septembrie, la Sala Palatului
Bartók: Suita de dansuri Sz. 77
Prokofiev: Concertul nr. 2 în sol minor pentru vioară și orchestră op. 63
Enescu: Simfonia nr. 3 în do major op. 21
Corul Academic Radio (maestru de cor: Ciprian Țuțu)
Nemanja Radulovič – vioară
Philharmonia Orchestra, London
Santtu-Matias Rouvali – dirijor

Triumful Filarmonicii della Scala

într-o vineri, 3 Septembrie, la Sala Palatului
Enescu: Suita nr. 1 pentru orchestră op. 9
Mozart: Concertul nr. 3 în sol major pentru vioară și orchestră K. 216
Dvořák: Simfonia nr. 9 în mi minor op. 95, Din lumea nouă
Filarmonica della Scala
Julian Rachlin – vioară
Andrés Orozco-Estrada – dirijor

Lausanne – ziua a doua, cu Cristian Budu; La Scala – primul concert

într-o joi, 2 Septembrie, la Ateneul Român
Mozart: Simfonia nr. 31 în re major K. 297/300a, Paris
Schumann: Concertul în la minor pentru pian și orchestră op.54
George Benjamin: Canon și Fugă
Haydn: Simfonia nr. 82 în do major Hob. I:82, Ursul
Orchestra de Cameră din Lausanne
Cristian Budu – pian
Joshua Weilerstein – dirijor

apoi, la Sala Palatului
Dvořák: Concertul în si minor pentru violoncel și orchestră op. 104
Brahms: Simfonia nr. 2 în re major op. 73
Filarmonica Della Scala
Daniel Müller-Schott – violoncel
Andrés Orozco-Estrada – dirijor

Enescu la Ateneu, Stravinski la Sala Palatului

într-o miercuri, 1 Septembrie, la Ateneul Român
Beethoven: Concertul în re major pentru vioară și orchestră op. 61
Enescu: Octetul pentru coarde în do major op. 7 (aranjament pentru orchestră de coarde)
Orchestra de cameră din Lausanne
Christian Tetzlaff – vioară
Joshua Weilerstein – dirijor

apoi, la Sala Palatului
Stravinski: Potopul: o piesă muzicală (Alegorie biblică bazată pe povestea Arcei lui Noe)
Robert Powell – Narator, Noe, Soția lui Noe (rol vorbit); Vladimir Ognev – Vocea lui Dumnezeu; Bastian Kohl – Vocea lui Dumnezeu; Ivan Turšić – Diavolul
Stravinski: Variațiunile In memoriam Aldous Huxley
Stravinski: Simfonia pentru instrumente de suflat
Stravinski: Vulpea
Ivan Turšić, Alexander Fedorov, Bastian Kohl, Vladimir Ognev
Stravinski: Nunta (scene coregrafice pentru cor, soliști, 4 piane și percuție)
Sofia Fomina, Elena Manistina, Alexander Fedorov, Vladimir Ognev
Daniel Ciobanu, Andrei Licareț, Mihai Ritivoiu, Alexandra Silocea – pian
Orchestra Simfonică a Radiodifuziunii din Berlin
Vladimir Jurowski – dirijor
Corul Filarmonicii „George Enescu”
Iosif Ion Prunner – dirijorul corului
Carmen Lidia Vidu – regizor multimedia

Vladimir Jurowski și rolul intelectualului în societate

Într-o marți, 31 August, la Ateneul Român
Program: Nordic Swans
Pärt: Swansong
Pärt: Passacaglia (pentru vibrafon și instrumente cu coarde)
Pärt: Fratres
Ceaikovski: Lacul lebedelor (simfonie dramatică, ar. Kristjan Järvi)
Filarmonica Mării Baltice
Viktoria Mullova – vioară
Kristjan Järvi – dirijor

apoi, la Sala Palatului
Anatol Vieru: Memorial op. 118
Stravinski: Concertul pentru pian și instrumente de suflat
Șostakovici: Două piese pentru octet de coarde op. 11 (versiune pentru orchestră de coarde)
Hindemith: Simfonia Mathis der Maler
Orchestra Simfonică a Radiodifuziunii din Berlin
Yeon-Min Park – pian – câștigătorea Concursului Internațional George Enescu 2020/2021
Vladimir Jurowski – dirijor

Kristjan Järvi și Maria João Pires la Ateneu, Sir and Lady Rattle la Sala Palatului

într-o luni, 30 August, la Ateneul Român
Kristjan Järvi: Aurora
Mozart: Concertul nr. 9 în mi bemol major pentru pian și orchestră K. 271
Enescu: Simfonia nr. 2 în la major op. 17
Filarmonica Mării Baltice
Maria João Pires – pian
Kristjan Järvi – dirijor

apoi, la Sala Palatului
Ondřej Adámek: Ciclu de lieduri (legat de Simfonia nr. 10 de Mahler), compus special pentru Magdalena Kožená (primă audiție)
Beethoven: Simfonia nr. 6 în fa major op. 68, Pastorala
London Symphony Orchestra
Sir Simon Rattle – dirijor
Magdalena Kožená – mezzosoprană

Un Festival cum nu s-a mai pomenit

Festivalul în anul Bartók/Enescu

 

 

 

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Alătură-te altor 2.488 de urmăritori

Follow Despre Opera on WordPress.com

Despre Opera pe Twitter

Eroare: Twitter nu a răspuns. Te rog așteaptă câteva minute și împrospătează această pagină.

%d blogeri au apreciat: