Despre Opera

Impresii dintr-o altă lume

Is Anybody In? Enescu 2019 Is About to Begin.


Mai e foarte puțin până când epitoma muzicii clasice (Simfonia nr. 9 de Beethoven cântată de orchestra considerată a fi cea mai bună din lume) va deschide Festivalul Enescu 2019. Ar putea fi și primul scandal al bienalei, pentru că la ora actuală nu știm sigur dacă acest concert va fi televizat de postul Bisericii Ortodoxe Române, Trinitas TV. Dar asta e mai puțin important.

Informații utile: Atenție la orele de începere a concertelor!

Festivalul Enescu are trei secțiuni principale: concertele de după amiază de la Ateneu (numite de organizatori „Recitaluri și concerte camerale”), cele de la Sala Palatului din seria „Mari orchestre” și „Concertele de la miezul nopții”, tot la Ateneu.

Ultima serie de concerte, cele de noapte de la Ateneu, creează tot felul de busculade în program. Ele sunt programate într-un fel de weekend extins, de Joi până Duminică inclusiv, în cele trei săptămâni ale bienalei. În aceste zile, concertele de la Sala Palatului încep la 19:30, iar cele de după amiază, de la Ateneu, la 16:30.

În rest, în timpul săptămânii, de Luni până Miercuri inclusiv, recitalurile și concertele camerale încep la ora 17:00, la Ateneu, iar la Sala Palatului concertele încep la ora 20:00, mai puțin Miercuri, 4 Septembrie, când Die Frau ohne Schatten va începe la 19:30.

În schimb, Concertele de la miezul nopții vor începe toate la ora 22:30, numai între Joi și Duminică inclusiv, cu excepția zilei de Marți, 10 Septembrie, când i s-a dat și lui Mădălin Voicu un concert la Enescu, de pus în CV.

Așadar, rețineți:

Luni – Miercuri: 
Recitalurile și concertele camerale de la Ateneu încep la ora 17:00
Seria „Mari orchestre” de la Sala Palatului începe la ora 20:00, în afară de cel de Miercuri, 4 Septembrie, când începe la ora 19:30

Joi – Duminică: 
Recitalurile și concertele camerale de la Ateneu încep la ora 16:30
Seria „Mari orchestre” de la Sala Palatului începe la ora 19:30
Concertele de la miezul nopții de la Ateneu încep la ora 22:30

Recomandări din prima săptămână de festival

Mai jos am republicat programul Festivalului pentru prima săptămână (extins și cu weekend-ul 31 August – 1 Septembrie). Voi reveni în timp util cu programul pe fiecare săptămână. Evident, sunt multe concerte recomandabile, însă, dacă reușim să ne desprindem de optica oficială, reluată și în media, prin care Festivalul Enescu e o listă de vedete, atunci, pe lângă cele două concerte ale Berliner Philharmoniker, cele mai importante evenimente muzicale ale primei săptămâni ar fi:

Die Frau ohne Schatten – (Miercuri, 4 Septembrie, ora 19:30, Sala Palatului) – după părerea mea e cel mai important eveniment. Opera lui Strauss e genială, dar dificilă ca cerințe, așa că nici prin marile teatre de operă ale lumii n-o găsiți ușor. De exemplu, la Metropolitan Opera a avut premiera în 1966, în stagiunea inaugurală a Lincoln Center, la 50 de ani distanță față de creația vieneză a operei. Cu alte cuvinte, ar putea fi unica ocazie în viață să ascultați pe viu această lucrare. Nu e puțin lucru, mai ales că sigur mai sunt bilete (opera în concert de la Festival nu umple niciodată Sala Palatului).

Iphigénie en Tauride (Vineri, 6 Septembrie, ora 22:30, Ateneu) – cedez și eu ispitei de a mă lua după numele de pe afiș, dar Anna Caterina Antonacci e o mezzosoprană cu totul extraordinară, iar Christopher Maltmann nu e altul decât cel mai recent și mai celebru Œdipe, chiar în vara asta, la Festivalul de la Salzburg (despre care media românească n-a scris mai nimic). Dar merită să adaug și că opera lui Gluck făcea parte din repertoriul Mariei Callas (există o înregistrare faimoasă și niște fotografii spectaculoase cu diva în producția lui Visconti). Numai că de data asta vom putea asculta varianta originală, în limba franceză, cu o orchestră fidelă sunetului secolului XVIII. Adică va fi ceva foarte diferit de ce știam noi cu Maria Callas, însă cu niște soliști foarte temperamentali. Se anunță un adevărat foc de artificii, târziu, în mijlocul nopții. Ce poate fi mai frumos?

Asta nu înseamnă că celelalte concerte nu ar fi interesante. Sigur, sunt multe nume (Di Donato, Damrau, Leonskaya, Kissin, Fischer etc. etc.), dar ratarea întâlnirii cu ele nu m-ar bântui tot restul vieții, ca în cazul în care n-aș reuși să ajung la cele două opere de mai sus.

Resurse suplimentare: verificați și secțiunea Librete de pe acest blog

Sâmbătă, 31 August

19.30 – Sala Palatului
Enescu: Rapsodia nr. 2 op. 11 în re major 
Beethoven: Simfonia nr. 9 op. 125 în re minor

  • Marlis Petersen (soprană), Elisabeth Kulman (mezzosoprană), Benkamin Bruns (tenor), Kwangchul Youn (bas)
    Berliner Philharmoniker, Corul FGE (maestru de cor Ion Iosif Prunner)
    Kirill Petrenko – dirijor

22.30 – Ateneul Român – Recital Corul Madrigal

  • Andrea Falconieri: Passacalle, L’Eroica, Ciaccona
    Andrés Flores: Ay del alma mia!
    Juan del Encina: Triste España, Pavana
    Gasparo Zanetti: La Lisfeltina di Santino
    Diego Ortiz: Recercada segunda sobre „Doulce mémoire”
    Girolamo Frescobaldi: Se l’aura spira, Folia
    Diego Ortiz: Recercada quinta
    Henry Le Bailly: Yo soy la locura
    Giovanni Paolo: Foscarini Spagnoletta
    Juan García de Zéspedes: Convidando está la noche
    Joan Cererols: Serafin que con dulce armonia
    Andrea Falconieri: La Suave Melodia, Pavane, Saltarello
    Juan del Encina: Hoy comamos y bebamos
    Bartolomé de Selma y Salaverde: Vestiva i colli passeggiato
    Pedro Ruymonte: De la piel de sus ovejas
    Santiago de Murcia: Fandango
    Anonim: Canario
    Juan del Encina: Ay triste que vengo
    Lucas Ruiz de Ribayaz: Marionas, Españoleta, Xacaras
    Piese de autori anonimi: Don Pedro, Villano, Non hay que decirle el primor, Al Nacimiento de Christo Nuestro Señor, Paradettas, Ay linda amiga, Vuelta y vuelta, Rodrigo Martinez
  • La Cetra d’Orfeo „Ay Amor!”
    Michel Keustermans – conducere și aranjamente muzical
    Corul Național de Cameră „Madrigal – Marin Constantin”
    Anna Ungureanu – dirijorul corului

Duminică, 1 Septembrie

16.30 – Ateneul Român –  Recital Diana Damrau

  • Mendelssohn: „Auf Flügeln des Gesanges” din Șase cântece op. 34 nr. 2 („Auf Flügeln des Gesanges”, versuri de Heinrich Heine)
    „Pagenlied” din Două cântece WoO 17 nr. 2 („Wenn die Sonne lieblich”, versuri de Joseph von Eichendorff)
    „Suleika” din Șase cântece op. 34 nr. 4 („Ach, um deine feuchten Schwingen”, versuri de J.W. von Goethe/Marianne Willemer)
    „Der Mond” din Șase cântece op. 86 no. 5 („Mein Herz ist wie die dunkle Nacht”, versuri de Emanuel Geibel)
    „Des Mädchens Klage” WoO 23 („Der Eichwald brauset, die Wolken ziehn”, versuri de Friedrich Schiller)
    Liszt: „Le Rossignol” (Privighetoarea) S 250/1 după un cântec de Alexander Alabiev (1842) aranjat pentru harpă solo de Henriette Renié (1875-1956)
    Rahmaninov: „Siren” („Floare de liliac”) din 12 cântece op. 21 nr. 5 (versuri de Ekaterina Andreevna Beketova)
    „Noci pecialna” („Noapte tristă”) din 15 cântece op. 26 nr. 12 (versuri de Ivan Alexeevici Bunin)
    „Oni otveciali” („Ei au răspuns”) din 12 cântece op. 21 nr. 4 (versuri de Lev Aleksandrovici Mei)
    „Sumerki” („Amurg”) din 12 cântece op. 21 nr. 3 (versuri de Jean-Marie Guyot, trad. Ivan Thorjevski)
    „Zdes haraşo” („Aici e bine”) din 12 cântece op. 21 nr. 7 (versuri de Glafira Adolfovna Gálina)
    Vladimir Aleksandrovici Vlasov: „Bakcisaraiski fontan” („Fântâna din Baccisarai”, versuri de Aleksandr Puşkin)
    Reynaldo Hahn: Fêtes galantes („Les donneurs de sérénades”, versuri de Paul Verlaine)
    Mai („Depuis un mois, chère exilée”, versuri de François Coppée)
    Nocturne („Sur ton sein pâle, mon cœur dort”, versuri de Jean Lahor)
    L’Énamourée („Ils se disent, ma colombe”, versuri de Théodore de Banville)
    Debussy: Arabesca nr. 1 (ar. pentru harpă solo)
    Enescu: Allegro de concert
    Poulenc: La courte paille FP 178; Șapte cântece pe versuri de Maurice Carême (Le sommeil, Quelle aventure!, La reine de cœur, Ba, Be, Bi , Bo, Bu, Les anges musiciens, Le carafon, Lune d’Avril)
    Les chemins de l’amour (versuri de Jean Anouilh)
  • Diana Damrau – soprană
    Xavier de Maistre – harpă

19.30 – Sala Palatului
Schoenberg: Concert pentru vioară şi orchestră op. 36
Ceaikovski: Simfonia Nr. 5 op. 64 în mi bemol minor

  • Patricia Kopatchinskaja – vioară
    Berliner Philharmoniker
    Kirill Petrenko – dirijor

22.30 – Ateneul Român

  • Julius Klengel: Hymnus
    Antonín Dvořák: „Lasst Mich Allein” op 82.1 (ar. David Riniker)
    Dmitri Șostakovici: Valsul nr. 2 (ar. David Riniker)                      
    Gabriel Fauré: Pavana op. 50 (ar. Wilhelm Kaiser-Lindemann)
    George Shearing: Lullaby of Birdland (ar. Wilhelm Kaiser-Lindemann)
    James Horner: Titanic (ar. Wilhelm Kaiser-Lindemann)
    Herman Hupfeld: As time goes by (ar. Wilhelm Kaiser-Lindemann)
    Juan Tizol, Duke Ellington: Caravan (ar. Wilhelm Kaiser-Lindemann)
    Boris Blacher: Blues; Espagnola; Rumba philharmonica (1972/73)                     
    Astor Piazzolla: Buenos Aires Hora Cero (ar. Harold Noben); Escualo                     
    José Carli: Para Osvaldo Tarantino
    Pasquale Stafano: Milonguita (ar. David Riniker)
    Astor Piazzolla: Soledad (ar. Ludwig Quandt); Decarisimo (ar. David Riniker)
  • Cei 12 violonceliști al Filarmonicii din Berlin
    Ansamblul Violoncelissimo – invitați 

Luni, 2 Septembrie

17.00 – Ateneul Român – Recital Joyce DiDonato

  • Haydn: Arianna a Naxos
    Mozart: „Voi che sapete” și „Deh Vieni non tardar” din opera „Nunta lui Figaro”
    Bellini: „Dopo l’oscuro nembo” din opera Adelson și Salvini
    Pablo Luna: De España Vengo
    Rossini:Assisa a pie d’un salice” din opera „Otello”
    Berlioz: „Le Roi de Thule” și „L’amour ardente flamme” din opera „Damnațiunea lui Faust”
    Hahn: Sopra l’acqua indormenzada, La barcheta, L’avertimento, Che pecà! și La primavera din ciclul „Venezia”
  • Joyce DiDonato – mezzosoprană
    David Zobel – pian

20.00 – Sala Palatului

Rimski-Korsakov: Preludiul operei „Orașul invizibil Kitej”
Prokofiev: Concertul pentru pian nr. 2 op. 16 în sol minor
Șostakovici: Simfonia nr. 6 op. 54 în si bemol minor

  • Denis Matsuev – pian
    London Symphony Orchestra
    Gianandrea Noseda – dirijor

Marți, 3 Septembrie

17.00 – Ateneul Român
Adrian Pop: Solstice for Orchestra
Chopin: Concertul pentru pian şi orchestră nr. 1
Lutosławski: Concertul pentru orchestră

  • Szymon Nehring – pian
    Orchestra Națională Simfonică a Radiodifuziunii Poloneze
    Lawrence Foster – dirijor

20.00 – Sala Palatului
Enescu: Vox Maris op.31
Iain Bell: Song cycle „The Hidden Place“ pentru soprană şi orchestră
Britten: „Four Sea Interludes and Passacaglia” din opera “Peter Grimes”
Strauss: Scena finală din operaCapriccio”

  • Cosmin Ifrim – tenor
    Diana Damrau – soprană
    London Symphony Orchestra
    Gianandrea Noseda – dirijor
    Corul Academic al Radiodifuziunii Române
    Ciprian Țuțu – dirijorul corului

Miercuri, 4 Septembrie

17.00 – Ateneul Român
Prokofiev: Concertul pentru pian şi orchestră nr. 3 op. 26 în Do major
Bartók: Castelul lui Barba Albastră

  • Daniel Ciobanu – pian
    Derek Welton – bariton
    Alisson Cook  – soprană
    Polish National Radio Orchestra
    Cristian Mandeal – dirijor
    Nona Ciobanu – regizor multimedia

19.30 – Sala Palatului
Strauss:
Die Frau ohne Schatten

  • Torsten Kerl (Împăratul), Anne Schwanewilms (Împărăteasa), Ildikó Komlósi (Doica), Nikolay Didenko (Mesagerul lui Keikobad), Andrey Nemzer (Paznicul pragului Templului), Atjom Venetsov, Christoph Oldenburg, NN (Trei paznici ai nopții), Michael Pflumm (Apariția unui tânăr), Nadezhda Gulitskaya (Vocea unui șoim), Karolina Gumos (O voce din cer), Thomas Mayer (Barak, boiangiu), Ricarda Merbeth (Soția boiangiului), Cristoph Späth (Cocoșatul, fratele lui Barak), Tom-Erik Lie (Omul cu un singur ochi, fratele lui Barak), Jens Larsen (Omul cu un singur braț, fratele lui Barak), Nadezhda Gulitskaya, Sophie Klußman, Verena Usemann, Jennifer Gleining, Alice Lackner, Vizma Zvaigzne (Servitori, Voci de copii)
    Orchestra Simfonică a Radiodifuziunii din Berlin
    Vladimir Jurowski – dirijor
    Corul Radiodifuziunii din Berlin
    Benjamin Goodson – dirijorul corului
    Corul de copii al Radiodifuziunii Române
    Răzvan Rădos – dirijorul corului
    Carmen Lidia Vidu – regizor multimedia

Joi, 5 Septembrie

16.30 – Ateneul Român
Debussy:  Sarabande (orchestrată de Maurice Ravel)
Enescu: Sonata nr. 3 pentru vioară (aranjament pentru vioară şi orchestră de Valentin Doni)
Ravel: Tzigane
Chabrier: Bourrée Fantasque (orchestrație de Thibaud Perrine)
Bizet: Symphonia în do

  • Tasmin Little – vioară
    Orchestra de cameră Pelléas
    Benjamin Lévy – dirijor

19.30 – Sala Palatului
Georg Katzer: „discorso” pentru orchestră
Brahms: Concertul în re major pentru vioară și orchestră op. 77
Enescu: Simfonia a III-a în do major op. 21

  • Julia Fischer – vioară
    Orchestra Simfonică a Radiodifuziunii din Berlin
    Vladimir Jurowski – dirijor
    Corul Filarmonicii „George Enescu”
    Iosif Ion Prunner – dirijorul corului
    Corul de copii al Radiodifuziunii Române
    Răzvan Rados – dirijorul corului

22.30 – Ateneul Român
Haendel: Silla, operă în 3 acte, Londra  1713
Libret de Giacomo Rossi

  • Sonia Prina (Silla), Sunahe Im (Metella), Silvia Beltrami (Claudio), Vivica Genaux (Lepido), Roberta Invernizzi (Fravia), Francesca Lombradi Mazzulli (Celia), Nicolò Donini (Il Dio)
    Ansamblul Europa Galante
    Fabio Biondi – dirijor

Vineri, 6 Septembrie

16.30 – Ateneul Român
Enescu: Octetul de coarde (versiune pentru orchestră de coarde) op. 7 în Do major
Haydn: Concertul  pentru violoncel şi orchestră în Do major
Ceaikovski: Serenadă pentru orchestră de coarde op. 48

  • Daniel Muller Schott – violoncel
    Cameristi della Scala
    Wilson Hermanto – dirijor

19.30 – Sala Palatului
Liszt:  Poemul simfonic Mazeppa
Liszt: Concertul pentru pian şi  orchestră nr. 2 în La major
Mussorgsky/Ravel: Tablouri dintr-o expoziție

  • Evgenyi Kissin – pian
    Orchestre National de France
    Emmanuel Krevin – dirijor

22.30 – Ateneul Român
C.W. Gluck: Iphigénie en Tauride

  • Anna Caterina Antonacci (Iphigénie), Christopher Maltmann (Oreste), Toby Spence (Pylade), Andrew Foster-Williams (Thoas), Mary Beavan (Diane)
    Orchestra of The Age Of Enlightenment
    Laurence Cummings – dirijor

Sâmbătă, 7 Septembrie

16.30 – Ateneul Român
Mozart: Sonata pentru vioară și pian KV 378
Brahms: Sonata nr. 1 în sol major pentru vioară și pian op. 78
Enescu: Sonata nr. 2 în fa minor pentru pian și vioară op. 6
Ravel: Tzigane

  • Julia Fischer – vioară
    Henry Bonamy – pian

19.30 – Sala Palatului
Enescu: Suita nr. 1 op. 9 în Do major pentru orchestră
Ravel: Concertul în sol major pentru pian și orchestră
Debussy: Images pour Orchestre  (Rondes de printemps, Gigues, Iberia)

  • Alexandra Dariescu – pian
    Orchestre National de France
    Ion Marin

22.30 – Ateneul Român
C.W. Gluck: Orfeo ed Euridice

  • Iestyn Davis (Orfeo), Lydia Teuscher (Euridice), Rowan Pierce (Amore)
    Orchestra of The Age Of Enlightenment
    Lawrence Cummings – dirijor

Duminică, 8 Septembrie

16.30 – Ateneul Român
Dünser: The Waste Land
Beethoven: Concertul  pentru pian şi orchestră nr. 5 op. 73 în Mi bemol major
Enescu: Suita pentru orchestră nr. 3 în Re major “Săteasca“ op. 27
Ravel: Bolero

  • Elisabeth Leonskaja – pian
    Orchestra Simfonică a Radiodifuziunii din Viena
    Horia Andreescu – dirijor

19.30 – Sala Palatului
Rachmaninov: Concertul pentru pian şi orchestră nr. 3  în re minor op.30
Beethoven: Simfonia nr. 2 în re major op. 73

  • Yuja Wang – pian
    Staatskapelle Dresden
    Myung-Whun Chung – dirijor

22.30 – Ateneul Român
Vivaldi:  Giustino – operă în concert

  • Silke Gäng (Anastasio), Emöke Baráth (Arianna), Veronica Cangemi (Leocasta), Arianna Venditelli (Amantio), Delphine Galou (Giustino), Emiliano Gonzalez Toro (Vitaliano), Allesandri Giangrande (Andronico/Polidarte)
    Accademia Bizantina
    Ottavio Dantone –  dirijor

Alte evenimente: Festivalul de muzică contemporană: Muzica secolului XXI

Duminică, 1 Septembrie

11.00  – Sala Auditorium
Enescu:  Trio no. 2 op. 16 în la minor
Schoenberg:  Verklarte Nacht op. 4 – transcripție pentru trio cu pian de Eduard Steuermann
Enescu:  Serenade Lointaine
Chausson:  Trio op. 3 in sol  minor

Monte Piano Trio
Francesco Sica (vioară), Claude Frochaux (violoncel), Irina Botan (pian)

13.00 – Sala Radio
Sabina Ulubeanu: #justacomposer 2019 – primă audiție absolută
Eric Tanguy: Concertul nr. 2 pentru violoncel și orchestră (2000, comandă a violoncelistului Mstislav Rostropovitch)
Henri Demarquette – violoncel
Nicola Campogrande: „R”
Martina Filjak – pian
David Philip Hefti: „Changements”

Camerata Regală
Constantin Adrian Grigore – dirijor

Luni, 2 Septembrie

18.00 – Sala Auditorium
Clara Schumann: 3 Romanțe pentru vioară şi pian op. 22
Enescu: Arii în stil popular românesc pentru vioară solo
Franck:  Sonata în La major pentru vioară şi pian

Luminitza Petre – vioară
Mihai Ungureanu – pian

Joi, 5 Septembrie

15.00 – Sala Radio
Lera Auerbach: Serenade for a melancholic sea pentru trio cu pian şi orchestră de cameră
Mozart-Auerbach: Zweifacher Traum (Vis dublu) pentru vioară şi orchestră de cameră
Lera Auerbach: Simfonia nr. 1

Karla Haltenwanger – pian, membră a “Boulanger Trio”
Birgit Erz – vioară, membră a “Boulanger Trio”
Orchestra Filarmonicii „Transilvania” din Cluj-Napoca
Boulanger Trio
Lera Auerbach – dirijor 

Vineri, 6 Septembrie

15.00 – Sala Radio
Carlo Boccardo: Lucrare în primă audiție  (2018) – flaut/clarinet bas/vioară/violă/violoncel/percuție/pian
Peter Adriaansz: Lucrare în primă audiție  (2019)
Adrian Pop: Cvartelul Silk and Metal (2011)
José M. Sánchez-Verdú: Lux es Tenebris (2003)

New European Ensemble
José M. Sánchez-Verdú – dirijor

Sâmbătă, 7 Septembrie

11.00 – Sala Auditorium
Debussy: Les Images oubliées
Rachmaninov: Morceaux de fantaisie, op.3
Enescu: Suita pentru pian nr. 1
Prokofiev: Sonata pentru pian nr. 4

Charles Richard Hamelin – pian

13.00 – Sala Radio
Adrian Iorgulescu: Concert pentru clarinet, coarde și percuție „Ipostaze 2”
Adam Schoenberg:  Concert pentru vioară şi orchestră
Avner Dorman:  Concert pentru percuție şi orchestră
Xiangang Ye: Mont E’mei pentru vioară şi orchestră

Akiko Meyers – vioară
Ziyu He – vioară
Simone Rubino – percuție
Filarmonica „Mihail Jora” – Bacău
Jayce Ogren – dirijor
Avner Droman – dirijor 

Duminică, 8 Septembrie

11.00 – Sala Auditorium
Ravel: Tzigane
Enescu: Suita „Impresii din copilărie” op.28
Enescu: Andantino Malinconico
Ravel: Sonata nr. 2 în sol major pentru vioară și pian
Enescu: Sonata a III-a în la minor pentru pian și vioară op. 25, „în caracter popular românesc”

David Grimal și Ștefan Simonca-Oprița
Grigor Asmaryan – pian

13.00 – Sala Radio

Raphaël Cendo: Corps pentru ansamblu (2015)
Francesco Filidei: Finito Ogni Gesto pentru ansamblu (2009)
Alex Mincek: Concert cameral
Laurențiu Ganea: τον καθρέφτη και τη Θεοδίκη („Oglindă și Teodicee”)

Ensemble Linea
Jean Philippe Wurtz – dirijor
Wilhem Latchoumia – pian
Daumants Liepiņš

 

 

 

 

4 comentarii la “Is Anybody In? Enescu 2019 Is About to Begin.

  1. dnicolescu
    august 29, 2019

    V-as aminti ca anul acesta la Verbier, pe 22 Iulie, Valery Gergiev a dirijat opera lui Strauss ” Die Frau ohne Schatten „, printre solisti numarindu-se si romanul Bogdan Baciu.
    Dintre concertele festivalului Enescu, pe mine m-ar atrage in special incumetarea Jujei Wang de a ataca Concertul 3 de Rachmaninov dupa Trifonov si Matsuev.

    Apreciază

    • Despre Opera
      august 29, 2019

      Sigur că „Femeia fără umbră” se tot prezintă în tot felul de teatre, dar totuși, nu e o operă de repertoriu care să se dea stagiune de stagiune. Poate doar la Viena.

      Apreciază

      • Dc
        august 30, 2019

        ……dar totusi insa dar si prin urmare…….

        Apreciază

  2. jesuisenesco2019
    septembrie 9, 2019

    A republicat asta pe Je suis Enesco.

    Apreciază

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

informatie

Această înregistrare a fost postată la august 29, 2019 de în Analiză, Anunț, Festival Enescu 2019, Muzica, Nou și interesant şi etichetată , , , , .
%d blogeri au apreciat asta: