Despre Opera

Impresii dintr-o altă lume

Programul și recomandările din a doua săptămână de Enescu 2019


După „șocurile” Berliner Philharmoniker, London Symphony Orchestra, Rundfunk Sinfonieorchester Berlin și Orchestre Nationale de France, plus barocul și recitalurile de la Ateneu, Festivalul Enescu intră în a doua săptămână, la fel de interesantă (căci nu notorietatea numelor invitate e cea mai importantă).

Au apărut și primele anulări: Kristīne Opolais, înlocuită de Laura Aikin în liedurile „Marot” de Enescu (9 Septembrie), și Yuri Temirkanov, înlocuit de Vassily Sianisky pentru concertul Filarmonicii din Sankt Petersburg din 18 Septembrie (al doilea concert al rușilor fiind condus de Christian Badea).

Recomandări

Evident, aproape toate concertele sunt recomandabile (mai puțin Mădălin Voicu, de exemplu), dar dincolo de densitatea mare de evenimente, în program se ascund, ca niște diamante în cenușă, câteva seri cu totul și cu totul speciale, care se concentrează în weekendul următor.

Beethoven: Leonora (Vineri, 13 Septembrie, ora 22.30, la Ateneul Român). Eu unul visez de ani de zile să ascult pe viu versiunea inițială a operei Fidelio. Bineînțeles că cele două variante seamănă foarte mult, dar Leonore are câteva câteva scene în plus (printre care un extraordinar duet Leonore – Marzelline), care imprimă întregii lucrări o anumită apropiere de stilul lui Mozart. Nu insist mai mult, e suficient să spun că e de neiertat ratarea acestei nopți de la Ateneu.

Britten: Peter Grimes (Duminică, 15 Septembrie, ora 19.30, la Sala Palatului). O operă capitală pentru muzica britanică pe care, garantat, n-o s-o vedeți niciodată în teatrele românești (în afara cazului în care Răzvan Dincă s-ar întoarce la ONB, unde o avea în plan pentru stagiunea 2015-16). E și o ocazie de a o revedea pe Lise Davidsen, noua stea  de la Bayreuth, acum pe cale să cucerească scenele de la New York și Londra.

Beethoven: Missa Solemnis în Re major op. 123 (Duminică, 15 Septembrie, ora 22.30, la Ateneul Român). Tot cei de la Freiburg Barockorchester (care fac și Leonora) se vor ocupa de cea mai frumoasă missă din toate timpurile, o lucrare în care muzica sacră se contopește cu cel mai uman concert pentru vioară în Sanctus. Recomand să vă pregătiți batistele, o să plângeți.

Program

Nu uitați regula destul de simplă după care funcționează calendarul concertelor:

Luni – Miercuri: 
Recitalurile și concertele camerale de la Ateneu încep la ora 17:00
Seria „Mari orchestre” de la Sala Palatului începe la ora 20:00

Joi – Duminică: 
Recitalurile și concertele camerale de la Ateneu încep la ora 16:30
Seria „Mari orchestre” de la Sala Palatului începe la ora 19:30
Concertele de la miezul nopții de la Ateneu încep la ora 22:30

Așadar, prgramul celei de-a doua săptămâni este următorul:

Luni, 9 Septembrie

17.00 – Ateneul Român
Enescu: Sonata pentru violoncel şi pian nr. 1 în fa minor op.26, no. 1 (1898)
Brahms: Sonata pentru violoncel şi pian nr. 2 în fa minor op. 99
Franck: Sonata în la major pentru vioară și pian, în versiune pentru violoncel

  • Alexander Kniazev – violoncel
    Plamena Mangova – pian

20.00 – Sala Palatului
Weber: Uvertura la opera  “Freischutz“
Enescu:  7 Cântece pe versuri de Clement Marot Estrenne à Anne / Languir me fais / Aux damoyselles paresseuses / Estrenne de la Rose / Present de lq couleur blanche / Changeons propos / Du conflict en douleur
Brahms: Simfonia nr. 4 în mi minor op. 98

  • Laura Aikin – soprană
    Capela de Stat din Dresda
    Myung-Whun Chung – dirijor

Marți, 10 Septembrie

17.00 – Ateneul Român
de Falla: Șapte cântece populare spaniole (El paño moruno; Seguidilla murciana; Asturiana; Jota; Nana; Canción; Polo)
Federico Mompou: Neu din „Patru melodii”
Federico Mompou: Damunt de tu només les flors din „Combat del somni”
Fernando Obradors:Cântece clasice spaniole (La mi sola, Laureola; Al amor; ¿Corazón, porqué pasáis?; Con amores, la mi madre; Del cabello más sutil; Chiquitita la novia – Coplas de Curro Dulce)
Silvestre Revueltas: Cinci cântece pentru copii (Caballito – Antonio de Trueba; El lagarto y la lagarta; Canción tonta; Canción de cuna; Las cinco horas)
Carlos Guastavino: Las nubes (Jardín antiguo; Deseo; Alegría de la soledad)
Alberto Ginastera: Canción del árbol del olvido op. 3 no. 1
Alberto Nepomuceno: Coração triste op. 18 no. 1
Luis Antonio Calvo: Gitana

  • Rolando Villazón – tenor
    Carrie-Ann Matheson – pian

20.00 – Sala Palatului
Ligeti: Concertul românesc
Rachmaninov:  Concertul pentru pian şi orchestră nr.2 în do  minor op.18
Brahms / Schoenberg: Cvartetul pentru pian nr. 1 în sol minor op. 25 (instrumentație de Arnold Schoenberg)

  • Nobu Trujii – pian
    Orchestra Națională de Tineret
    Michael Sanderling – dirijor

22.30 – Ateneul Român
Marcello: Introducere, Arie şi Presto
Mozart: Concertul nr. 5 în la major pentru vioară şi orchestră KV 219
Haydn: Simfonia nr. 85 în si bemol major Hob. I:85, „Regina”

  • Mădălin Voicu – dirijor
    Mihaela Martin – vioară

Miercuri, 11 Septembrie

17.00 – Ateneul Român
Enescu: Baladă pentru vioară și orchestră
Ceaikovski: Andante Cantabile in B major
Ceaikovski: Variațiuni pe o temă rococo pentru violoncel și orchestră op. 33
Ceaikovski: Simfonia a VI-a în si minor op. 74, „Patetica”

  • Maxim Vengerov – vioară
    Gautier Capuçon – violoncel
    Orchestra Filarmonicii din Monte-Carlo
    Maxim Vengerov – dirijor

20.00 – Sala Palatului
Retinsky: De profundis
Șostakovici: Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în Fa major op. 102
Enescu: Simfonia nr. 2 în La major op. 17

  • Alexandra Silocea – pian
    Orchestra de Stat Academică a Rusiei „Evghenii Svetlanov”
    Vladimir Jurowski – dirijor

Joi, 12 Septembrie

17.00 – Ateneul Român
Sir Bryn Terfel
Wagner: Preludiul Actului al III-lea din opera Lohengrin
Wagner: „Was duftet doch der Flieder”dinMaeștrii cântăreți din Nürnberg
Wagner: „Cavalcada walkiriilor” din Walkiria
Wagner: „Vraja focului” și „Despărţirea lui Wotan” din Walkiria
Ceaikovski: Poloneză din „Evgheni Oneghin”
Arrigo Boito: „Son lo spirito che nega” din Mefistofele
Weill: „Moritat von Macke Messer” din The Threepenny Opera
Rodgers & Hammerstein: Uvertură din musicalulSouth Pacific
Rodgers & Hammerstein: „Some enchanted evening” din South Pacific
Lerner & Loewe: „How to handle a woman”din Camelot
Bock: „If I were a rich man” din Scripcarul pe acoperiș

  • Monte Carlo Philharmonic
    Garteh Jones – dirijor

19.30 – Sala Palatului
Enescu: Fantazia Pastorală
Korngold: Concertul pentru vioară şi orchestră  în Re major op. 35
Ceaikovski: Simfonia “Manfred”

  • Ray Chen – vioară
    Orchestra de Stat Academică a Rusiei „Evghenii Svetlanov”
    Gabriel Bebeșelea – dirijor

22:30 – Ateneul Român
The Feast of The Resurrection in Piazza Navona

Reconstituire muzicală a sărbătorilor pascale organizate de Confreria S. Giacomo degli Spagnoli la Roma, Ruggiero Giovannelli, Jacobus de Kerle, Giovanni Pierluigi da Palestrina, TomásLuis de Victoria, Francisco de Soto, Francisco Guerrero, Fernando de las Infantas, Giovanni Matteo Asola, Giovanni Luca Conforti, Cesare Bendinelli și Rocco Rodio

  • La Grande Chapelle Madrid

Vineri, 13 Septembrie

16.30 – Ateneul Român
Weinberg: Concertino pentru vioară şi orchestră de coarde op.42
Enescu: Intermezzo op 12 nr.2
Lipatti: Simfonia concertantă pentru 2 piane şi orchestră de coarde op. 5
Enescu: Aria şi Scherzino pentru vioară şi orchestră
Weinberg: Simfonia de cameră nr.4 op. 153

  • Kremerata Baltica
    Fuad Ibrahimov – dirijor
    Gidon Kremer – vioară
    Ami & Pascal Rogé – pian
    Dzeraldas Bidva – vioară

19.30 – Sala Palatului
Øyvind Torvund:  Symfonisk dikt nr. 1:  Morgon i skogen (Poemul simfonic nr. 1; „Forest Morning”), lucrare orchestrală în primă audiție
Grieg: Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 16
Bartok: Concertul pentru orchestră

  • Leif Ove Andsnes – pian
    Oslo Philharmonic Orchestra
    Vasily Petrenko – dirijor

22.30 – Ateneul Român
Beethoven: Leonora – operă în concert
Torben Jurgens (Don Fernando, Ministrul Regelui), Johannes Weisser (Don Pizarro, Guvernatorul închisorii), Maximilian Schmitt (Florestan, un prizonier), Birgitte Christensen (Leonore, soția sa), Christian Immler (Rocco, temnicer), Robin Johannsen (Marzelline, fiica lui), Nikolaus Pfannkuch (Jaquino, asistentul lui Rocco)
Orchestra Barocă din Freiburg și Zürcher Sing-Akademie
René Jacobs – dirijor
Anna Katharina Schreiber – concertmaestru

Sâmbătă, 14 Septembrie

16.30 – Ateneul Român
Lutosławski: Variațiunile pe o temă de Paganini pentru pian şi orchestră
Rachmaninov: Rapsodie pe o temă de Paganini op. 43
Poulenc: „La Voix Humaine” – Operă pentru Soprană şi Orchestră

  • Denis Kozhukin – pian
    Anna Caterina Antonacci – soprană
    Orchestre Philharmonique Royal de Liège
    [cenzurat] – dirijor

19.30 – Sala Mare  a Palatului
Strauss: Poemul simfonic „Don Juan” op. 20
Enescu: „Simfonia Concertante” pentru violoncel şi orchestră în si bemol  minor op.8
Ceaikovski: Simfonia nr. 5 în mi minor op. 64

  • Johannes Moser – violoncel
    Oslo Philharmonic Orchestra
    Vasily Petrenko – dirijor

22.30 – Ateneul Român
Haendel:  „Arminio”– operă în concert
Max Emanuel Cenčić (Arminio), Sandrine Piau (Tusnelda), Aleksandra Kubs-Kruk (Sigismondo), Ruxandra Donose (Ramise), Sebastian Monti (Varo), Pavel Kudinov (Segeste), David Dq Lee (Tulio)
Armonia Atenea Orchestra
George Petrou – dirijor

Duminică, 15 Septembrie

16.30 – Ateneul Român
Enescu: Suita pentru orchestră  Nr. 2 op. 20 in Do major (1915)
Bartók: Concertul pentru vioară şi orchestră nr.2
Prokofiev: Simfonia nr. 5 în Si bemol major op. 100

  • Renaud Capuçon – vioară
    Orchestre Philharmonique Royal de Liège
    Gergely Madaras – dirijor

19.30 –  Sala Palatului
Britten: „Peter Grimes” – operă în concert
Ian Storey (Peter Grimes), Lise Davidsen (Ellen Orford), Catherine Wyn-Rogers (Auntie), Christopher Purves (Balstrode), Diana Montague (Mrs. Sedley), Joshua Bloom (Swallow), Hugh Montague Rendall (Ned Keene), Michael Colvin (Bob Boles), Bonaventura Bottone (Rev. Horace Adames), Barnaby Rea (Hobson), Solimia Lukyanests (Niece 1), Rhian Lois (Niece 2)
Orchestra Națională Radio
Paul Daniel – dirijor
Corul Academic Radio
Ciprian Țuțu – dirijoul corului
Carmen Lidia Vidu – regizor multimedia

22.30   – Ateneul Român
Beethoven: Missa Solemnis în Re major op. 123

  • Polina Pasztircsák (s.), Sophie Harmsen (mezzo), Maximilian Schmitt (t.), Johannes Weisser (bariton)
    Freiburger Barockorchester and Choir
    René Jacobs – dirijor
    Anna Katharina Schreiber – concertmaestru

Alte evenimente

Festivalul de muzică contemporană: Muzica secolului XXI

Joi, 12 Septembrie

15.00 – Sala “George Enescu” a Universității Naționale de Muzică Bucureşti
Brian Ferneyhough: Dum Transisset I-IV
Joshua Fineberg: La Quintina
James Clarke: Cvartetul de coarde nr. 4
Fred Popovici: Cvartet de coarde (p.a.)

Live-electronic realization:
SWR Experimentalstudio, Freiburg
Thomas Hummel -sound direction
Arditti  Quartet

15.00 – Sala Radio
Doina Rotaru: “L’ange avec une seule aile” – concert pentru flaut și orchestră
Tristan Murail: Concert pentru pian şi orchestră
Ivan Fedele: “UR” pentru orchestră simfonică
Unsuk Chin: Concert pentru vioară şi orchestră

Ion Bogdan Ștefănescu – flaut
François-Frédéric Guy – pian
Viviane Hagner – vioară
Filarmonica „George  Enescu”
Peter Rundel – dirijor

Sâmbătă, 14 Septembrie

11.00 – Sala Auditorium
Enescu: Choral şi Carillon Nocturne din Suita nr.3 op.18
Enescu: Sonata pentru pian nr.3 in Re major op. 24
Samuel Feinberg: Sonata pentru pian nr. 1 în La  major, op.1 (1915)
Samuel Feinberg: Sonata pentru pian nr. 2 în la  minor, op.2 (1916)
Samuel Feinberg: Sonata pentru pian nr. 3 în sol minor, op.3 (1916-17- partea a III-a : Prelude/ Marş Funerar/Sonata)

Marc-André Hamelin – pian

13.00 – Sala Radio
Călin Ioachimescu: Tempo 80 pentru orchestră
Mihael Jarell: Concert pentru  vioară şi orchestră „Paysages avec figures absentes – Naclese IV” ( New Violin Concerto)
Johannes Maria Staud: „Über trügerische Stadtpläne und die Versuchungen der Winternächte (Dichotomie II)”
Philippe Manoury:  “Zones de Turbulences” concert pentru două piane

Ilya Gringolts – vioară
Cvartetul „Ad Libitum”
Grau-Schumacher piano duo
Orchestra Filarmonicii „Moldova”, din Iași
Brad Lubman – dirijor

Duminică, 15 Septembrie

11.00 – Sala Auditorium
Beethoven: Sonata pentru pian şi vioară nr. 1 în Re major, op. 12/I
Enescu: Impresii din copilărie op. 28
Szymanowski: „Mythen” op.30
R.Strauss: Sonata pentru vioară şi pian în Mi bemol major op. 18

Dan Zhu – vioară
Gerhard Oppitz – pian

13.00 – Sala Radio
Dan Dediu: „Elegia minacciosa” pentru orchestră
Francesco Tristano: „Island Nation Free Piano Concerto”
Jorg Widmann: Concertul pentru vioară
Detlev Glanert: Megaris”

Francesco Tristano – pian
Michael Barenboim – vioară
Filarmonica de Stat din Sibiu
Cristian Lupeș – dirijor

 

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

informatie

Această înregistrare a fost postată la septembrie 8, 2019 de în Analiză, Anunț, avancronică, concert, Festival Enescu 2019, Muzica, Nou și interesant şi etichetată , , .
%d blogeri au apreciat asta: